Zdroj: Flickr

Optické kabely na dně oceánu mohou pomoci odhalovat zemětřesení

Optické kabely, které protínají mořské dno, by mohly sloužit k detekci zemětřesení, vln tsunami nebo ke sledování dopadu klimatické změny na oceánské proudy. Podle britské Národní fyzikální laboratoře (NPL) by telekomunikační kabely mohly tvořit obří soustavu hlubokomořských vědeckých senzorů.

Vědci tuto techniku testovali na optickém kabelu mezi Spojeným královstvím a Kanadou. Výzkum byl zveřejněn v časopise Science.

Protože instalace stálých senzorů pro sledování oceánského dna je velmi nákladná, existuje jich na celém světě jen malý počet. „70 % povrchu Země tvoří voda, ale všechny seismické stanice jsou na pevnině, protože instalovat stálé senzory na mořském dně je příliš obtížné a nákladné,” řekl pro BBC dr. Giuseppe Marra z NPL.

Přes moře a oceány však přenáší data řada optických kabelů. Odhaduje se, že jich je po celém světě více než 430 o celkové vzdálenosti 1,3 milionu kilometrů.

Vibrace, změny tlaku a teploty podle doktora Marry ovlivňují – byť minimálně – rychlost světla při průchodu kabelem, což mimořádně citlivé přístroje mohou odhalit.

Vědci uvedli, že pomocí optického vlákna EXA o délce 5 860 km detekovali zemětřesení a „signály oceánu“ (vlny a proudy) mezi Southportem v Lancashiru a Halifaxem v Kanadě. Mezi zařízeními, která pomáhají zesílit signál, byli schopni použít jednotlivé úseky kabelu jako samostatné senzory.

„Pokud tuto techniku použijeme na velké množství kabelů,“ řekl Marra, „mohli bychom tuto podvodní infrastrukturu přeměnit na obří soustavu detektorů zemětřesení, oceánských proudů a dalších.“

„Rozšíření seismické sítě z pevniny na mořské dno zlepší naše chápání vnitřní struktury Země a jejího dynamického chování,“ dodal.

Takové využití optických kabelů nabízí možnost sledování hlubokých oceánských proudů z hlediska změn způsobených globálním oteplováním a v budoucnu i možnost měřit podmořské sopečné erupce či tsunami.

Zdroj: bbc.com