Pětice států včetně USA a Ruska zablokovaly na setkání OSN diskusi o zákazu robotů-zabijáků

USA, Rusko, Jižní Korea, Izrael a Austrálie zablokovaly na setkání OSN v Ženevě debatu, která mohla vést k zákazu tzv. smrtících robotů. Konkrétním výsledkem jednání měla být podle představ většiny zemí nová mezinárodní dohoda, která by signatářům zakazovala vyvíjet a používat plně autonomní zbraňové systémy – tanky, lodě, letadla a střelné zbraně – schopné po aktivaci „jednat na vlastní pěst“ bez dohledu člověka.

Státy tak jen schválily obecné prohlášení, že se této problematice budou nadále věnovat a „zkoumat možnosti jejího řešení“. Vše je každopádně na samém začátku – státy se ještě ani neshodly na definici pojmu „autonomní zbraňový systém“. Zákaz v podobě mezinárodní smlouvy požadovalo 26 států poté, co vyjádřilo podporu přes dvěma tisícům předních světových expertů na robotiku a AI, kteří se zavázali, že se na vývoji těchto systémů nebudou nikdy podílet.

Postoj států, které projednávání potenciálního zákazu zablokovaly, kritizovali mluvčí iniciativy Stop Killer Robots, mezi něž patří i uznávaný britský odborník na robotiku a AI Noel Sharkey. Podle nich sice tyto státy souhlasily, aby se o autonomních zbraňových systémech dál hovořilo, ale jedním dechem se „ostře postavily proti schválení nové smlouvy, politické deklarace nebo jakýchkoli jiných kroků zaměřujících se na rizika, která tyto zbraně představují“. Pětice států prý v minulosti navíc opakovaně dávala najevo, že chce „zkoumat potenciální výhody a přínosy vývoje a použití autonomních zbraňových systémů.

Podle expertů a vojenských představitelů je rozšíření robotů-zabijáků pro vojenské účely s ohledem na plánované globální výdaje do oblasti robotiky ve výši 188 mld. dolarů v roce 2020 jen otázkou několika málo let. Poté mají roboti disponovat téměř úplnou autonomií.

Jak na Twitteru uvedla koordinátorka kampaně Mary Warehamová, iniciativa bude za přijetí mezinárodní dohody o zákazu vývoje a používání smrtících robotů bojovat dál, a čím déle prý bude státům trvat, než se domluví, tím více lidí  bude pro svou věc získávat a o to intenzivněji bude upozorňovat na nebezpečí s autonomními zbraňovými systémy spojená.

 

Zdroj: independent.co.uk