Pilot dronu s umělou inteligencí porazil mistry v jejich vlastní hře

Systém umělé inteligence opět překonal lidi, kteří ho vycvičili. Tentokrát výzkumníci z Curyšské univerzity ve spolupráci se společností Intel postavili svůj pilotní systém Swift” proti trojici světových šampionů v závodech dronů – žádný z nich nedokázal překonat jeho nejlepší čas.

Swift je vyvrcholením mnohaletého výzkumu umělé inteligence a strojového učení na univerzitě v Curychu. V roce 2021 tým postavil dřívější iteraci algoritmu řízení letu, který využíval řadu externích kamer k ověřování své polohy v prostoru v reálném čase, proti amatérským lidským pilotům, z nichž všichni byli během testu snadno v každém kole překonáni. Tento výsledek byl sám o sobě milníkem.

Výsledek z tohoto týdne je dalším milníkem, a to nejen proto, že dron porazil mistry ve svém oboru, ale také proto, že se umělé inteligenci podařilo zvítězit bez těžkopádných externích kamerových soustav, tj. svého předchůdce. Systém Swift reaguje v reálném čase na data shromážděná palubní kamerou, jakou používají lidští závodníci,” uvádí se v tiskové zprávě UZH v Curychu. Ke sledování rychlosti využívá dron integrovanou měřicí jednotku, zatímco palubní neuronová síť lokalizuje jeho polohu v prostoru pomocí dat z předních kamer. Všechna tato data jsou přiváděna do centrální řídicí jednotky, která čísla zpracovává a navrhuje nejkratší/nejrychlejší cestu po trati.

Dron řízený umělou inteligencí porazil šampiona Drone Racing League 2019 Alexe Vanovera, mistra MultiGP Drone Racing 2019 Thomase Bitmatta a trojnásobného švýcarského šampiona Marvina Schaeppera.

Swift si připsal celkově nejrychlejší kolo a porazil lidské piloty o půl sekundy, ačkoli ti se ukázali být přizpůsobivější měnícím se podmínkám v průběhu závodu. Drony mají omezenou kapacitu baterií; většinu energie spotřebují jen na to, aby se udržely ve vzduchu. Rychlejším létáním tedy zvyšujeme jejich užitečnost,” řekl Scaramuzza, vedoucí curyšského týmu. Výzkumný tým doufá, že bude moci pokračovat ve vývoji algoritmu, a to pro případné využití při pátracích a záchranných operacích, ale také při monitorování lesů, průzkumu vesmíru či výrobě filmů.

Zdroj: engadget.com