Podle nové studie si kyberzločinci zneužíváním platforem jako Facebook nebo Amazon přišli na 1,5 bilionu dolarů

Podle nové studie vypracované Dr. Michaelem McGuirem z Univerzity v Surrey si kyberzločinci exploatací velkých technologických firem jako Facebook, Amazon nebo Instagram vydělali již kolem 1,5 bilionu dolarů. McGuire se ve studii zabývá výzkumem metodami, kterými nová generace zločinců v kyberprostoru využívá známé technologické platformy k praní špinavých peněz, obchodu s drogami či bílým masem i k teroristickým aktivitám.

Podle McGuirea jde o značně výnosný byznys a jeho odhad 1,5 bilionů dolarů, což mimochodem přibližně odpovídá HDP Ruska, je prý velmi konzervativní. Studie přichází krátce poté, co došlo k provalení skandálu se zneužitím uživatelských dat Facebooku britskou společností Cambridge Analytica. McGuire říká, tento případ je pouze špičkou ledovce, pokud jde o manipulace společností provozujících sociální média i jiných technologických firem.

Podle jeho názoru bychom si v dnešní době neměli pokládat otázku, které platformy jsou zneužívány, ale naopak které ještě nebyly zneužity. Např. AirBnb a Uber prý nepoctivci využívají pro přesuny peněz dál, Instagram se stal semeništěm obchodu s drogami a na Amazonu a eBayi se pokoutně prodává padělané zboží a obcházejí se zde místní daňové zákony. Studie nazývá tento nový druh kyberzločinnosti platformovou kriminalitou.

Jak sdělil webu deníku The Independent šéf kyberbezpečnostní společnosti Bromium Gregory Webb, na jejíž popud studie vznikla, McGuireovy poznatky „přinášejí šokující vhled do toho, jak se kybernetický zločin rozšířil a stal se výnosným“. Podle něj je dnes možné i díky sofistikovanějším škodlivým kódům kyberzločiny páchat snadněji než dříve, což si žádá nové postupy v oblasti technologií i myšlení.

Je prý potřeba i aktivní spolupráce dotčených společností, které sice o problému vědí, ale působí v tak velkém měřítku, že zdaleka ne vždy máme šanci vidět, jaké konkrétní kroky v tomto směru podnikají. Technologické firmy podle jeho mínění musejí „sestoupit ze svých piedestalů“ a spolupracovat s experty zabývajícími se tímto druhem kriminality. Obě strany by prý měly navázat smysluplný dialog, který povede ke smysluplným výsledkům.

 

Zdroj: theindependent.co.uk