Podle předsedy představenstva Alphabetu může USA začít v oblasti AI zaostávat za Čínou

Podle předsedy představenstva koncernu Alphabet (mateřské společnosti Googlu) Erica Schmidta USA hrozí, že v oblasti vývoje špičkové umělé inteligence bude zaostávat za Čínou. Na technologickém summitu pořádaném think-tankem CNAS také řekl, že vedoucí pozici si USA udrží možná jen dalších pět let, než na ně začne Čína nebezpečně rychle „dotírat“.

„Tuto technologii hodlají používat jak pro komerční, tak vojenské účely, se všemi možnými dopady,“ varoval Schmidt na summitu. Narážel tak na dokument čínské vlády z léta tohoto roku, který nastiňuje ambice země stát se do roku 2030 na poli AI světovým lídrem. Schmidt, dříve šéf Googlu, také prohlásil, že USA nedostatečně investuje do základního výzkumu a že americká restriktivní politika v oblasti imigrace podkopává schopnost země přilákat sem špičkové odborníky z druhé strany Atlantiku.

Ve svém vystoupení se Schmidt dotkl rovněž toho, jaký přínos by AI měla pro americkou armádu, např. v oblasti zobrazovacích systémů. Podle něj je éra AI, jež se vyspělostí vyrovná člověku či ho překoná, stále hudbou vzdálené budoucnosti, nicméně vyjádřil naději, že k vývoji takové AI dojde pod taktovkou Alphabetu, konkrétně přidružené společnosti DeepMind. A DeepMind, sídlící v Londýně, má zatím skutečně slibné výsledky.

Její software AlphaGo Zero porazil světového šampiona ve stolní hře Go, a přitom to mělo být podle vědců možné až za několik desítek let. Společnost také aplikuje své AI systémy v oblasti medicíny, jako je detekce rakoviny, nebo je používá ke snižování výdajů na elektřinu v data centrech Googlu. Schmidt v této souvislosti dodal, že AI systémy DeepMind jsou v této oblasti o 15 % efektivnější než návrhy vzešlé od nejlepších inženýrů světa.

Jak závěrem dodal, je nutné v této době postupovat společně a přijít se strategií, do níž bude zapojena jak vláda, tak průmysl. „Věřte mi, tihle čínští lidé jsou opravdu dobří,“  zvedl varovně prst.

 

Zdroj: theverge.com