Foto: unsplash

Podle serveru Bloomberg společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř 5 milionů dolarů

Téměř týden po začátku největšího hackerského útoku svého druhu v USA známe jeho první podrobnosti, které nejsou zrovna příjemné. Jen pár hodin po startu celé akce údajně porušila společnost Colonial Pipeline pravidlo, že s teroristy se nevyjednává a zaplatila útočníkům výkupné 5 milionů dolarů. Peníze ve formě nespecifikované kryptoměny směřovaly údajně do východní Evropy.

Zpráva serveru Bloomberg uvádí, že jakmile obdrželi útočníci platbu, zaslali podle domluvy dešifrovací nástroj, který měl systémy společnosti odkódovat. Byl však natolik pomalý, že většinu systémů nakonec postižená společnost obnovila z vlastních záloh. Obnovení dodávek paliva tak mohlo začít až ve středu v odpoledních hodinách východního času.

Jedná se o nové a poměrně třaskavé informace, které jsou v přímém rozporu s tím, jak o celé události doposud referovala agentura Reuters a CNN. Podle nich se data podařilo získat s pomocí amerických úřadů a společnost Colonial Pipeline nemusela platit nic. Bloomberg ve svém článku přitom pracuje s několika zdroji blízkými vyšetřování, které tvrdí opak.

Pokud skutečně postižená společnost hackerům zaplatila, a navíc velmi rychle, mohlo by se jednat o nebezpečný precedent, který by do budoucna povzbudil aktivitu hackerů. Naopak pozitivní je, že podle odborníků na problematiku počítačové bezpečnosti není 5 milionů dolarů v rámci podobných činů nijak vysoká částka. Za útoky mnohem menšího rozsahu dříve žádali hackeři o několik desítek milionů více. Je možné, že žádost o nižší částky, které bude jednoduché pro společnosti postrádat, se stane novou strategií hackerů.

Zdroje: theverge.com, bloomberg.com