Populární čínská videoaplikace zablokovala prasátko Peppu

Tisíce videí, ve kterých vystupovala britská kreslená postavička Peppa Pig, byly smazány z populární čínské aplikace Douyin sloužící ke sdílení krátkých videí. Aplikace umožňuje uživatelům videa částečně editovat a přidávat do nich různé efekty nebo nálepky. Za jeden víkend bylo údajně z aplikace odstraněno přes 30 000 videí.

Podle čínských úřadů se prasátko Peppa stala ikonou pro „shehuirenovou“ kulturu nevzdělaných nezaměstnaných lidí, která je opakem mladé generace, kterou se čínská vláda snaží kultivovat. Původní seriál dobrodružství prasátka Peppy dostupný je, ale jakékoli uživatelské výtvory jako pozměněná videa nebo memy byly smazány. Tento obsah se tak připojuje k nahotě, zobrazení zbraní nebo násilí, které jsou již zakázány déle.

Seriál Peppa Pig byl v Číně představen v roce 2015 a je velmi populární nejen mezi dětmi, ale i u mladé generace obecně a odkazují se k němu i některé populární osobnosti. Na trhu je k dispozici množství módních doplňků s populárním prasetem a uvažuje se dokonce o otevření speciálních zábavních parků v Šanghaji a Pekingu v roce 2019.

Popularita kreslené hrdiny v minulosti vedla ke stížnostem rodičů, kterým vadilo především nabízení velkého množství zboží a především nalepovacích tetování s motivy Peppy. Nyní je však důvod zákazu jiný a vztahuje se k možnému konrakulturnímu využití Peppy. Zakázán byl i hashtag #PeppaPig, to však uživatelé vyřešili použitím alternativních #Piggypiggy a #Peppapeppa.

Peppa není první postavičkou, která má v Číně problémy. V loňském roce byl omezován medvídek Pú (v klasickém podobě od Walta Disneyho), protože se některými gesty a postoji podobal čínskému prezidentovi Xi Jinpingovi a byl využíván při tvorbě memů.

Zdroj: theverge.com