Foto: se svolením NASA

Přistávací modul Peregrine nedorazí k Měsíci, ale pravděpodobně shoří v zemské atmosféře

Lunární modul Peregrine velmi pravděpodobně shoří v atmosféře. Jde o k zániku odsouzenou sonda, u níž se krátce po startu vyskytla anomálie a od té doby z ní uniká pohonná hmota. O konkrétním osudu sondy se rozhodne na tiskové konferenci ve čtvrtek 18. ledna.

Zajímavé je, že Peregrine se drží mnohem déle, než jaký byl předpoklad od 8. ledna, kdy byl poprvé zjištěn únik paliva. Přitom teprve před několika dny bylo vyloučeno měkké přistání na povrchu Měsíce. Peregrine se sice podařilo dostat do měsíční vzdálenosti (v pátek dosáhla 238 000 kilometrů od Země a od soboty pak 242 000 kilometrů), ale vzhledem k tomu, kde se Měsíc v současné době na své oběžné dráze nachází, vzájemné setkání bylo vyloučeno.

Pokud by vše šlo podle plánu, Peregrine by se s Měsícem setkala asi 15 dní po startu, kdy by mohla zahájit přechod z oběžné dráhy Země na oběžnou dráhu Měsíce. Zatím uplynulo šest dní a rychle se tenčící zásoby paliva Peregrine pravděpodobně na dalších devět dní nevystačí. Právě únik paliva znemožnil určit trajektorii sondy. Podle nejnovějších odhadů je Peregrine na cestě k Zemi, kde pravděpodobně shoří v zemské atmosféře.

S tím, že mise Peregrine One může skončit neúspěchem, se počítalo. Tato komerční mise byla první z těch, které byly realizovány v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) a na brífinku před startem minulý týden vedoucí programu CLPS NASA Chris Culbert řekl: „Uvědomujeme si, že úspěch nelze zajistit.“

Zdroj: engadget.com