Foto: se svolením Apple

Recenze: Apple iPhone 14 Pro – Jak se inovace povedly?

Jestli jsme si něco nemohli nechat ujít, je to recenze nejnovějšího telefonu od Apple. My se dnes podíváme na nadupanější verzi – tedy Apple iPhone 14 Pro, přičemž neopomineme novinky jako je režim Always On či Dynamic Island, ani vylepšené fotografické schopnosti a celou výbavu. Verzi s nejnižším úložištěm 128 GB zakoupíte již od 33 489 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny všech paměťových konfigurací naleznete pod tlačítkem níže). Jak si telefon vedl v naší redakci, se již dozvíte v následujících odstavcích.

Obsah balení, design a zpracování

Apple se již nějakou dobu snaží přemýšlet environmentálně, v balení tedy obdržíte kromě iPhonu již jen USB-C/Lightning kabel, nástroj pro vytažení SIM slotu a samozřejmě nějaké ty manuály včetně samolepky s logem. Lze si vybrat ze čtyř barevných variant (temně fialová, stříbrná, zlatá a vesmírně černá). My jsme vsadili na černou klasiku, nicméně všechny provedení dle našeho subjektivního názoru vypadají skvěle jako obvykle.

Co se týče samotného designu, stačí jen pár poznámek, Apple toho totiž až na mírnou obměnu dostupných barev příliš nezměnil. Stále se tedy můžete těšit na poněkud nepraktické lesklé rámečky v kombinaci s matnými skleněnými zády. Pocitu luxusu a prémiového dojmu se samozřejmě dočkáte, v tomto ohledu Apple snad nikdy nezklame. Rozměry zůstaly stejné jako u předchozí generace, konkrétně tedy 147,5 × 71,5 × 7,9 mm. Hmotnost naopak vzrostla na 206 g, na druhou stranu i to podněcuje efekt oné exkluzivity. Na rozdíl od amerických zákazníků se Evropané stále mohou radovat z přítomnosti bočního slotu na nanoSIM.

IPhone se chlubí aktuálně nejlepší haptickou odezvou na trhu a nezklame ani v případě odolnosti. Nechybí zde certifikace IP68 (test až 30 minut v hloubce do 6 metrů) spolu se sklem Ceramic Shield.

Displej a výdrž baterie

Již loni nasazený 120Hz LTPO panel s rozlišením 2556 × 1179 px a jemností 460 ppi, se přeci jen dočkal dvou novinek, ke kterým se za chvíli vrátíme. 6,1″ OLED displej vám i letos nabídne špičkovou kvalitu v podání vysokého maximální jasu (nově až 2000 nitů), barevného zobrazení i plynulosti. První inovací je prvek nazývající se Dynamic Island, který dle slov výrobce „stírá hranice mezi hardwarem a softwarem“. Výřez v kraji horní části obrazovky slouží jako notifikační okénko, kde najdete například přehrávanou hudbu, příchozí hovory, navigaci a spoustu dalších jiných aplikací (převážně od Apple), s kterými lze DI propojit. Zároveň však nikterak nezasahuje do činností, které na telefonu zrovna děláte. Krátkým klepnutím do prostoru se pak ocitnete v aplikaci již v okruhu celého displeje. Další novinkou je dlouho očekávaný režim Always On, kterého se však bohužel již nedočkají majitelé starších modelů ani v rámci nadcházejících aktualizací. Jak si s funkcí Apple poradil? Rozhodně jinak než výrobci androidových telefonů. Zamknutý displej totiž stále lehce zachycuje nastavenou tapetu pro zamknutý režim, přičemž dále samozřejmě zobrazí čas, případně si pak lze přidat i nějaké widgety. Pokud iPhone otočíte displejem dolů či jej umístíte do kapsy, displej automaticky zhasne, což ušetří nějaké to procento baterie. Je trochu škoda, že si se samotnou funkcí nelze více pohrát, zkrátka si ji buď můžete zapnout či vypnout.

Kapacita baterie byla lehce navýšená na 3 200 mAh, ale stále nepočítejte s nějakou přelomovou výdrží. Při běžném používání by iPhone měl vydržet zhruba den a půl, při tom intenzivním pak den. IOS 16 je navíc prozatím energeticky náročnější, Apple na tom však již v rámci aktualizací pracuje. Mrzí nás, že se nezapracovalo i na rychlosti nabíjení, přinejmenším toho kabelového. Smartphone podporuje 20W drátové nabíjení, které by vás mělo dle výrobce dostat z nuly na padesát procent za 30 minut. To sice není špatné, ale pár konkurentů si v této oblasti přeci jen vede lépe. Dále je zde přítomné 15W napájení u MagSafe a 7,5W v rámci běžných bezdrátových nabíječek. Reverzní nabíjení opět schází.

Software, výkon a konektivita

IPhone běží již na novém iOS 16, který vzhledem k občasným zásekům a nesrovnalostem potřebuje trochu doladit. Nebudeme zde tentokrát zacházet do podrobností celého systému, některé novinky navíc již byly zmíněny v první kapitole. Chceme však zmínit aktuální novinku v podobě funkce Crash Detection, jež umožňuje iPhone upozornit na autonehodu, a v případě potřeby i kontaktovat záchrannou službu. Vcelku lze říct, že upgrade operačního systému se nejlépe promítne právě u nové generace iPhonů, kde lze naplno využít všech jeho možností.

Co se výkonu týče, telefon pohání výrobcem nepříliš zmiňovaný nový procesor Apple A16 Bionic, který je opět o něco zdatnější než jeho předchůdce. Čipsetu dělá společnost 6GB RAM, která je zcela dostatečná. Revoluci nečekejte, i přesto se však můžete těšit na nadstandartní výkonnost v rámci několika let. Potěšilo nás, že telefon neměl problémy s výraznějším zahříváním ani při náročnějších operacích. Co se interního úložiště týče, lze si zakoupit varianty pro méně náročné (od 128 GB) až po ty nejnáročnější (1TB).

Konektivitu pokrývá 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 včetně UWB i NFC. Z polohových služeb čekejte GPS, GLONASS, Galileo, BDS a QZSSZ, přičemž bychom se do budoucna měli dočkat i satelitní konektivity.

Fotoaparáty a zvuk

Apple pochopitelně chtěl v této oblasti přijít s velkým upgradem. Tím největším upgradem je 48Mpx (f/1.78) hlavní fotoaparát s quad-pixelovým snímačem a funkce ProRaw, jež umožní ze snímků získat skutečně to nejlepší (editace až po pořízení fotografie, vylepšená stabilizace apod). Nemusíte se však bát, že byste již neměli možnost fotit v 12Mpx, což je z pohledu efektivity fotografování a samozřejmě i kapacity úložiště daleko výhodnější. Ta možnost tu je, a naopak je přednastavená, tudíž pokud chcete využít nejvyššího rozlišení, je třeba si změnit nastavení. I tak si troufáme říct, že i s nižším rozlišením pořídíte kvalitnější fotografie nežli u předchozích generací, s čímž se pojí i neustále se zlepšující umělá inteligence a LiDAR skener. IPhone si bravurně poradí za všech světelných podmínek, vyzdvihnout pak musíme vylepšený noční režim, jenž díky upravené délce závěrky zvládne pořídit skutečně slušné fotografie za kratší dobu. Skvěle si vede i teleobjektiv (12 Mpx, f/2.8) s ultraširokoúhlým objektivem (12 Mpx, f/2.2), kde je však třeba počítat s nižší kvalitou, ostatně jako všude jinde. Další novinkou je selfie kamerka s optickou stabilizací, díky které zachytíte daleko kvalitnější videozáznamy. Pochvalu si zaslouží i kamera, jež na všechny fotoaparáty zvládne bezproblémově natáčet 4K video při 60 FPS.

IPhony se dlouhodobě chlubí jedněmi z nejlepších stereo reproduktorů na trhu a ani letos tomu není jinak. Můžete se těšit na parádní a dostatečně hlasitý zvukový výstup, kterému nechybí skvělé basy, výšky ani středy.

Závěr

Lze tvrdit, že nový iPhone 14 Pro je tím nejlepším telefonem od Apple, který si aktuálně můžete zakoupit (pakliže neholdujete velkým displejům jako tomu je v případě 14 Pro Max). Smartphone nás potěšil svými neuvěřitelnými fotografickými schopnostmi, displejem i výkonem, a dělá to konkurenci tedy opravdu těžké. Na druhou stranu nás lehce mrzí fakt, že nedošlo ke zlepšení v oblasti rychlosti nabíjení či v případě chybějícího reverzního nabíjení. Pozitiva však předčí mírná negativa a my tak nový iPhone mile rádi doporučíme všem jablíčkářům (případně i nejablíčkářům). Zvážili bychom však přechod z loňského IPhonu 13, přeci jenom inovací není v rámci jednoročního skoku příliš.