Foto: se svolením Asus

Recenze: ASUS Zenfone 9 – Král malých rozměrů

8.8

Design a zpracování

9.0/10

Poměr cena/výkon

9.0/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Fotoaparáty a zvuk

8.0/10

Plusy

  • Špičkový výkon
  • Kompaktnost
  • Softwarová bezchybnost
  • Rychlé nabíjení

Mínusy

  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Chybí teleobjektiv
  • Příliš citlivá čtečka

 

Značka Asus je současně známá tím, že umí kombinovat kompaktní rozměry spolu s exkluzivní výbavou, a to v rámci smartphonu ZenFone. Zní to trochu jako pohádka, ale alespoň částečně možné to je. Loni představený ASUS ZenFone 8 můžeme s klidným srdcem zařadit mezi ty nejlepší kompaktní telefony vůbec. Obstojí však i letošní model? ASUS ZenFone 9 slibuje nadstandardní výkon, zajímavější foto výbavu a zdatnější baterii, má tedy poměrně slibně nakročeno. Momentálně jej seženete od 19 990 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem). Zda si tento skladný vlajkový telefon získá právě vás, to se dozvíte v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

Telefon vám dorazí spolu s ochranným pouzdrem, 30 W adaptérem, nástrojem pro vytažení SIM a samozřejmě i s nabíjecím kabelem a potřebnými manuály. Obsah balení je tedy poměrně bohatý, což u vlajkových modelů není příliš obvyklé.

Zařízení seženete ve čtyřech barevných provedení – Midnight Black, Moonlight White, Sunset Red a Starry Blue, které si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Rozměry 146,5 × 68,1 × 9,1 mm jsou velmi přívětivé, jedná se o skutečně kompaktní telefon s dobře rozloženou váhou o 169 g. Díky drsným plastovým zádům vám zařízení v rukou neklouže. Navzdory matnému povrchu však záda telefonu nejsou bohužel příliš odolná vůči otiskům. Smartphone chrání ploché hliníkové rámečky, a i díky nim telefon působí prémiovým dojmem. Stejně jako loni nechybí zvýšená odolnost v podobě certifikace IP68 proti vodě a prachu, pár kapek by smartphonu tedy rozhodně nemělo uškodit.

Na spodní části telefonu naleznete šuplíček pro umístění dvou SIM karet spolu s portem USB-C, reproduktory a mikrofonem. Nahoře je umístěn další port pro mikrofon a 3,5 mm audio jack, vpravo se pak nachází kolébka hlasitosti a zapínací tlačítko. Nad tímto tlačítkem se vyskytuje čtečka otisků prstů, která funguje rychle, možná však až příliš citlivě. Když telefon držíte, může se vám stát, že o čtečku zavadíte a omylem aktivujete některé funkce, jimiž senzor disponuje (například obnovení stránky). Dvojklikem si pak můžete spustit vámi vybranou aplikaci, což se nám zdálo naopak velmi praktické.

Displej a baterie

Přední stranu zařízení tvoří zejména 5,9palcový AMOLED displej s nativní rozlišením 2400 x 1080, 120 Hz obnovovací frekvencí a maximálním jasem 1100 nitů. Horní část displeje narušuje akorát menší průstřel za účelem přítomnosti objektivu přední kamerky, panel je potom chráněný sklíčkem Corning Gorilla Glass Victus. Kvalitu displeje si nemůžeme vynachválit, barvy reprodukuje skvěle a věruhodně, má dobré pozorovací úhly a obnovovací frekvence funguje zcela spolehlivě, tudíž je obraz velmi plynulý. Samozřejmostí nechybí funkce Always On.

Baterie disponuje kapacitou o 4300 mAh, což vám vystačí přibližně na den intenzivního používání. Dodávaný 30W adaptér zajistí poměrně rychlé nabíjení, přibližně 30 minut postačí na další jednodenní výdrž. Bohužel se však kabelové nabíjení stává jedinou možností, jak telefon dobít, jelikož telefon nepodporuje bezdrátové nabíjení. Za nás je to velká škoda, od telefonu za dvacet tisíc tuto možnost přeci jen očekáváme.

Software, výkon a konektivita

Výrobce se v případě softwaru rozhodl nasadit čistý Android 12 bez nadstaveb, což se mu vyplatilo. Není problém s přechody mezi aplikacemi, s multitaskingem, zkrátka s ničím. Pohybovaní se za pomoci gest je velice intuitivní a uživatelsky pohodlné, na seznámení vám postačí pár minut, z nichž budete těžit po celou dobu následného užívaní tohoto smartphonu. Škoda je, že se Asus oficiálně zavázal k pouhým dvěma letem aktualizací operačního systému (což se samozřejmě může změnit).

Zenfone 9 pohání výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, jenž spolu s 8 GB RAM/16 GB RAM zajistí opravdu slušný výkon. Zároveň funguje skvěle i v oblasti chlazení, jelikož účinně odvádí teplo. Vrcholný výkon kromě naší vlastní zkušenosti potvrzují i benchmarkové testy. Telefon funguje rychle a plynule a troufáme o něm hovořit jako o jednom ze současně nejrychlejších androidových zařízení na trhu.

Z konektivity zařízení má Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, podporu 5G sítí i NFC pro bezkontaktní platby. Z polohových služeb zde najdeme GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS, NavIC a evropské Galileo.

Zvuk a fotoaparáty

Co se týče kvality zvuku, byli jsme vcelku mile překvapeni. Přestože má zařízení vzhledem ke svým kompaktním rozměrům trochu jiné předpoklady, především v rámci hlasitosti, celkový výstup včetně basové složky je naopak kvalitnější než u většiny smartphonů stejné cenové hladiny.

Na zadní straně se nachází lehce vystouplý fotomodul s dvěma fotoaparáty. Hlavní 50Mpx objektiv představuje snímač Sony IMX 766 se světelností f/1,9. Disponuje šestiosou hybridní stabilizací i elektronickou stabilizací obrazu s automatickým ostřením, což je na výsledných fotkách znát, jelikož jim ostrost rozhodně nechybí (což je někdy naopak ke škodě). Ultraširokoúhlý fotoaparát využívá snímače Sony IMX363 se světelností f/2,2 a zorným polem 113°. Minimální zaostřovací vzdálenost zde činí 4 mm. Bohužel Zenfone neobdržel teleobjektiv. Pořízené snímky vypadají velmi slušně, a to i za horších světelných podmínek. Nějaké mezery bychom viděli v nastavení HDR, jelikož fotografie někdy bývají až příliš saturované. Pochválit musíme i ucházející noční režim, s jímž zachytíte krásné a detailní snímky i bez pomoci denního světla. 12MPx přední kamerka zvládne vyfotit solidní selfíčko, s kterým se můžete bez ostychu pochlubit na sociálních sítích. Nakonec už jen zbývá zmínit, že video natočíte až v 8K, my však doporučujeme využívat spíše spolehlivějšího 4K režimu.

Závěr

ASUS ZenFone 9 úspěšně navazuje na svého předchůdce, došlo totiž k viditelnému zlepšení. Znovu musíme zmínit skvělé zpracování, vynikající displej i výkon, bezproblémový software a mnoho dalšího. Asusu se podařilo zachovat vlajkové parametry v kompaktních rozměrech, a přestože je konkurence obrovská i v kategorii menších telefonů vyšší střední třídy, věříme, že se ZenFone 9 mezi svými soupeři neztratí. I tentokrát vidíme prostor pro zlepšení, ať už jde například o chybějící možnost bezdrátového nabíjení či absenci teleobjektivu. Dle našeho názoru se však jedná o menší nedostatky, které nás neodrazují od toho vám smartphone doporučit.