Recenze: Honor 7X – dravec ze střední třídy

7

Vzhled

8.0/10

Hardware

7.0/10

Software

5.0/10

Fotoaparát

7.0/10

Ergonomie

8.0/10

Plusy

  • Dvojitý fotoaparát
  • Pevné materiály
  • Display

Mínusy

  • Starší OS
  • Horší konektivita

 

Honor, dceřiná společnost čínského giganta Huawei, zásobuje mobilní trh svými telefony v několika třídách. V letošním roce představil Honor svoji novou vlajkovou loď Honor 10, spadající do nejvyšší třídy mobilních telefonů, a také trochu nenápadný, a přesto velice zajímavý Honor 7X, reprezentanta střední třídy. A právě tento telefon bychom vám rádi představili v naší recenzi.

Honor 7X má rozhodně na co navazovat, neboť jeho předchůdci modelu 6X se podařilo na trhu uspět především kombinací kovového provedení, přesné čtečky otisků prstů a především duálním fotoaparátem, který byl v době jeho příchodu na trh doménou vyšší třídy mobilních telefonů. Byl to právě Honor 7X, kdo otevřel této technologii cestu k telefonům s cenou nižší než 9 000 Kč. S Honorem 6X máme v redakci dobré zkušenosti, a tak se během recenze občas nevyhneme srovnání obou přístrojů.

Rozbalení a první dojem

Modrozelená krabička, ve které je telefon zabalen, příliš pokladů neskrývá. Kromě nabíječky, kabelu a spony na vyndávání slotu pro SIM kartu a paměťovou kartu (kterou lze nahradit druhou SIM kartou, slot je totiž hybridní) se v krabičce nachází už jen telefon samotný. Sluchátka nejsou součástí balení a návod je přítomný pouze v elektronické verzi uvnitř telefonu. Zde tedy Honor výrazně šetřil, ale to u telefonu střední třídy nevadí.

Samotný telefon působí velmi dobrým dojmem. Jeho kryt je vytvořen z tmavého hliníku (testovali jsme telefon ve verzi Black) s matnou povrchovou úpravou. Díky tomu na něm nejsou vidět otisky prstů a telefon se snadno nezapatlá. V ruce působí tělo telefonu velmi kompaktně a dílensky je zpracované skvěle. Vše je navíc pěkně zaobleno a tělo telefonu je dobře vyváženo, takže se s ním velmi dobře pracuje.

Od svého předchůdce se liší Honor 7X svým tvarem. Ctí trendy současnosti a je užší a delší. Jeho rozměry jsou 156,5 x 75,3 x 7,6 mm (oproti 150,9 x 77,2 x 8,2 mm). Díky tomu se o půl palce zvětšila úhlopříčka displeje, který má navíc minimální okraje po stranách. Jeho úhlopříčka je 5,93 palce. V rámečku pod displejem je pouze logo společnosti, hardwarová tlačítka bychom hledali marně. Stejně tak nemá telefon notifikační diodu, která byla součástí výbavy předchozí verze telefonu.

Na pravém boku telefonu je vypínací tlačítko a nad ním kolébka ovládání hlasitosti. Žádná tlačítka pro fotoaparát nebo asistenta přítomna nejsou. Ve spodní hraně telefonu se nachází výdech reproduktoru, který hraje relativně hlasitě, avšak pouze v mono kvalitě. Vedle něj je potom micro USB port a také sluchátková zdířka.

Největší změny prodělala po designové stránce zadní strana telefonu. Fotoaparát s dvojitou čočkou není umístěný na ose telefonu, jako tomu bylo u Honoru 6X, ale je v levém horním rohu. Vedle něj se nachází přisvětlovací LED dioda. Čočky fotoaparátu lehce vystupují z těla telefonu a díky tomu se může telefon lehce kývat, pokud leží na hladkém povrchu. Běžné pouzdro však tento problém vyřeší. Co naštěstí zůstalo v ose telefonu, je čtečka otisků prstů. Té není co vytknout, lze ji snadno nahmatat.

Co bohužel telefonu chybí, je vyšší odolnost proti nárazům nebo vodě. Pro běžné nošení je vhodnější uchovávat telefon v pouzdře.

Hardwarová výbava a systém

Svou výbavou telefon výrazně nevybočuje ze střední třídy. Začněme třeba u části, kterou jsme již zmínili v předchozí kapitole, a to u IPS displeje. Ten má díky poměru stran 18:9 Full HD plus rozlišení 2160 x 1080 pixelů, je velmi dobře čitelný i v přímém osvětlení, má věrné podání barev a velmi dobré pozorovací úhly. Nechybí mu samozřejmě ani automatická regulace jasu a potěší režim nočního osvětlení, který upraví teplotu světla tak, aby nebyla příliš náročná pro oči.

Co se týká vnitřní hardwarové výbavy telefonu, je poháněn osmijádrovým procesorem Kirin 659 s grafickým čipem Mali T830 přímo od společnosti Huawei. Ten má k dispozici 4 GB operační paměti RAM. Na běžný provoz tato kombinace bohatě stačí a telefon nemá problém ani s náročnějšími hrami a PUBG mobile si na něm bez problémů zahrajete. V benchmarkovém testu Antutu získal telefon skóre 70132 bodů.

Bezpečnost telefonu zaručuje mimo jiné čtečka otisků prstů na zádech telefonu, která je velmi přesná a rychlá. Navíc umožňuje několik jednoduchých ovládacích gest, jako je stažení notifikační lišty nebo listování fotografiemi. Umožňuje také pohodlnější focení poklepáním, to však jen pokud je zapnutý fotoaparát. Gesto, které by umožnilo rychlé otevření fotoaparátu a pořízení snímku z jakékoliv obrazovky, bohužel chybí.

Slabší je bohužel konektivita telefonu, zde se opravdu žádná přehlídka novot nekoná. Telefon je vybavený starším portem MicroUSB, Bluetooth má pouze ve starší verzi 4.1 a WiFi podporuje jen frekvenční pásmo 2,4 GHz. NFC čip chybí, na rozdíl od předchozí generace, úplně.

Kapacita baterie je 3 340 mAh. Při častějším používání je nutné telefon denně dobíjet, při střídmějším využívání vydrží baterie dva až tři dny. K dispozici jsou také režimy úspory baterie, ten základní omezuje aktivitu aplikací na pozadí a vypíná automatické synchronizace, ultra úsporný režim pak omezí funkce telefonu velmi výrazně, sníží jas telefonu a umožní pouze volání, psaní SMS a přístup do kontaktů. K dispozici jsou v něm tři volné pozice na aplikace, ty však zvyšují spotřebu baterie. Telefon má v tomto režimu výdrž více než týden při jednom nabití. Nabíjení telefonu z nuly na sto procent trvá něco málo pod dvě hodiny při standardním režimu. Rychlonabíjení bohužel chybí.

Velkou slávu nedělá operační systém telefonu, kterým je starší Android 7.0 Nougat. Honor sice v nejbližší době slibuje upgrade na Android 8 Oreo, ten však sliboval i pro starší model Honor 6X a zatím nepřišel. Nezbývá než doufat, že se jej majitelé novějšího telefonu co nejdříve dočkají.

Aktualizace 7.6.2018: Upgrade na Android Oreo pro Honor 7X byl vydán na konci května 2018.

Operační systém není přítomný v čisté podobě, ale běží nad ním nadstavba EMUI, typická pro telefony Huawei a Honor. Ta lehce upravuje vizuál operačního systému a má velmi příjemné ovládání. Díky ní jsou v prostředí telefonu přítomné aplikace jako například aplikace Zdraví, která umožní využít telefon jako relativně přesný krokoměr a umožňuje ukládání fitness programů. Bohužel chybí širší nabídka kancelářský aplikací, v tomto směru Honor 7X potvrzuje, že jde o telefon střední třídy a lepší aplikace je nutné stáhnout nebo zakoupit. V zamykací obrazovce pak nabízí aplikace rychlý přístup k fotoaparátu, poznámkám, kalkulačce nebo svítilně.

Fotoaparát a kamera

Jedním z důvodů, proč byl telefon Honor 6X tak úspěšný, byl duální fotoaparát. V tomto by na něj rád jeho nástupce navázal. Honor 7X využívá stejný systém dvou fotoaparátů. Hlavnímu objektivu s 16megapixelovým snímačem sekunduje druhý s rozlišením 2 megapixely, díky kterému přijímá telefon více světla a dokáže si lépe poradit s dodatečnou regulací hloubky ostrosti.

Přední kamera je jednoduchá, má rozlišení 8 megapixelů, ostření do jednoho bodu a stejně jako hlavní kamera podporuje softwarový portrétní režim. Ten po vzoru větších bratříčků (iPhone, dvojice Samsungů S9) detekuje na fotografii obličej, který se snaží zvýraznit a oddělit za pomoci světla i ostrosti od pozadí. Ne vždy však funguje stoprocentně a někdy okrojí část obličeje nebo vlasů.

Druhým zajímavým režimem je tzv. minimální clona. V něm uloží telefon fotografii do speciálního formátu a následně je možné určit bod zaostření a hloubku ostrosti výsledné fotografie. Výsledky vypadají velmi efektně. Tento režim plně využívá možnosti dvou zadních kamer a pro přední fotoaparát tak není k dispozici.

Celkově platí, že telefon fotí velmi dobře tam, kde je dostatek světla. Při horších světelných podmínkách se však kvalita snímků výrazně zhoršuje, detaily jsou neostré, barvy blednou a objevuje se znatelné zrnění. Při focení za špatných světelných podmínek se zřetelně projevuje, že Honor 7X není telefonem nejvyšší třídy. Fotoaparát také postrádá pokročilé funkce, jako je stabilizace obrazu.

Absence stabilizace se nejvíce projeví při natáčení videa. Jeho maximální kvalita je Full HD při třiceti snímcích za vteřinu. Opět zde podobně jako u fotografií platí, že pokud jsou dobré světelné podmínky, je dobré i video jako takové, při jejich zhoršení jde jeho kvalita výrazně dolů. K dispozici je i základní zpomalení videa, se super slow motion režimy se však nedá srovnat.

Závěr

Honor 7X se drží cesty, kterou mu vyšlapal jeho předchůdce. Je lehce nadstandardním zástupcem střední cenové kategorie mobilních telefonů, který rozhodně ostudu neudělá. Má povedený design s velkým jasným displejem a krytem z matného černého hliníku, který vypadá moc pěkně. Jeho výkon bohatě stačí na běžné denní používání i hraní her. Bohužel mu chybí výraznější nadstavba nebo bonus, kterým by k němu výrobce přitáhl větší pozornost. Jeho největším kladem zůstává dvojitý fotoaparát, který je schopný za dobrého osvětlení fotit opravdu pěkně a jeho režim minimální clony dokáže vykouzlit skvělé fotografie. Asi největší slabinou telefonu je absence pokročilejší konektivity a to, že nemá nejnovější operační systém Android 8 Oreo.

Telefon je na trhu k dispozici za cenu lehce pod 7 000 Kč. Pokud chcete telefon s dobrým foťákem a solidním výkonem pro běžné každodenní používání, neuděláte s Honorem 7X chybu.

Fotogalerie: