Rekordní cena bitcoinu z loňského roku byla podle studie výsledkem manipulace trhu

Podle studie zveřejněné profesorem Texaské univerzity Johnem Griffinem a jedním z jejích absolventů Aminem Shamsem byla loňská rekordní cena bitcoinu (v jednu chvíli i přes 19 tisíc dolarů) a dalších kryptoměn výsledkem manipulace trhu. Griffin se Shamsem se domnívají, že k „nafouknutí“ cen mohla být použita digitální měna tether.

Tokeny tetheru jsou přímo navázány na americký dolar. Každý má hodnotu 1 dolaru a je hypoteticky krytý hmotným majetkem v dolarech, což znamená, že uživatelé mohou na tether konvertovat reálnou hotovost a jednoduše ji utrácet za jiné digitální měny.

Studie uvádí, že za strmý růst hodnoty bitcoinu může stát populární kryptoburza Bitfinex, která tether vytvořila a prodávala. Konkrétně prý tether mohla použít ke hromadnému skupování bitcoinu a tím jeho cenu uměle vyhnat nahoru. Jak studie dodává, čím více tetherů bylo uvolněno do oběhu, tím výše stoupala hodnota kryptoměn. Došlo prý k podobnému inflačnímu efektu vznikajícímu při tištění dodatečných peněz.

Griffin se Shamsem na základě těchto a dalších zjištění tedy konstatují, že až extrémně vysokou cenu bitcoinu a jiných rozšířených kryptoměn z loňského roku nevytvořila nabídka a poptávka, nýbrž z velké části právě manipulace s tetherem.

Šéf zmíněné burzy, která přestala začátkem roku tether vydávat, a zároveň šéf společnosti Tether Jan Ludovicus van der Velde závěry studie odmítl. „Ani Bitfinex, ani Tether se nikdy nezapojil do žádné manipulace s cenou či trhem,“ napsal v prohlášení zaslaném webu businessinsider.com. Uvedl také, že vydáváním tetheru není možné stimulovat růst hodnoty bitcoinu ani jiných digitálních měn či tokenů na Bitfinexu.

Momentálně se bitcoin obchoduje zhruba za 6 500 dolarů, za půl roku tedy ztratil dvě třetiny své hodnoty.

 

Zdroj: techspot.com, businessinsider.com, coindesk.com