Ruské reklamy vidělo na Facebooku před volbami 10 milionů lidí

Ve Spojených státech naplno probíhá vyšetřování možného ovlivnění loňských prezidentských voleb ze strany cizích států, především Ruska. Celým případem se zabývají vyšetřovací komise Senátu USA, před kterými vypovídali zástupci společností Facebook, Twitter a Google. Právě prostřednictvím jejich sociálních sítí a reklam probíhala ruská kampaň nejintenzivněji.

Facebook včera přiznal, že kromě falešných profilů a facebookových stránek, které se vydávaly za autentické, se názory voličů snažili ovlivnit také cílené reklamy. Facebook jich při svém vyšetřování napočítal více než 3000 a uvedl, že je vidělo víc než deset milionů uživatelů, z toho 44 procent před volbami a 56 procent po volbách. Asi 25 procent z oněch 3000 reklam nebylo nikomu zobrazeno.

„Vypadá to, že většina těchto reklam se soustřeďuje na rozvratné společenské a politické poselství s ideologickým zabarvením. Dotýká se širokého spektra témat od LGBT komunity přes problémy s přistěhovalectvím až k právu vlastnit střelné zbraně,“ napsal Elliot Schrage, viceprezident společnosti Facebook . „Zdá se, že řada z nich povzbuzuje lidi, aby v těchto záležitostech sledovali konkrétní stránky.“

Nad celou situací vyjádřila společnost Facebook lítost a slíbil, že vytvoří tisíc pracovních pozic, které budou mít za úkol sledovat a spravovat automatické reklamy. Ty, které by nějakým způsobem porušovaly pravidla, která Facebook nastavil, budou vymazány. Podobný krok už společnost udělala letos na jaře, kdy po vlně sebevražd mladých lidí, najal 3000 nových moderátorů, jejichž úkolem bylo sledovat obsah fór a stránek a upozorňovat na případné problémy.

Facebook také v pondělí oznámil, že kromě nových zaměstnanců bude problém řešit i zdokonalením softwaru a automatického strojového učení, které by dokázalo poznat potencionálně nebezpečné reklamy.

Facebook i Twitter čelí už delší dobu kritice ze strany vládních úřadů, které jim vytýkají, že nejsou schopné zvládnout obrovské množství informací na svých sítích. Někteří odborníci proto volají po přísnější regulaci ze strany státu.

Zdroj: Cnn.com, venturebeat.com