Foto: Reuters

Rusko se po 47 letech vrací na Měsíc

Rusko se opět snaží prosadit jako významná světová velmoc v cestách do vesmíru. Raketa s lodí Luna-25 bude první ruskou misí na Měsíc od roku 1976. Expedice se pokusí přistát s průzkumným vozítkem na jižním pólu Měsíce a doufá, že se jí podaří pod povrchem získat vodní led.

Start rakety Sojuz 2.1v s přistávacím modulem byl naplánován na 1 hodinu 10 minut našeho času 11. srpna z kosmodromu Vostočnyj na východě Ruska. V případě úspěchu by se jednalo o první kosmickou sondu, která měkce přistane na jižním pólu Měsíce. NASA v roce 2020 potvrdila objev molekul vody ve sluncem osvětlených částech povrchu Měsíce. Objev vody by mohl znamenat průlom v průzkumu Měsíce a poskytnout budoucím lunárním misím nejen vodu potřebnou k životu, ale i palivo (díky získanému vodíku), a dokonce i možnost zemědělství.

Ruská cesta do vesmíru má ale kromě potenciálního vědeckého přínosu také další cíl – opět etablovat Rusko mezi významné světové velmoci. Název plavidla je dokonce odkazem na sovětský vesmírný program. Jeho poslední misí totiž byla Luna-24, která v roce 1976 strávila 13 dní na cestě k Měsíci a zpět, aby nasbírala vzorky. Odkaz na éru, kdy byl Sovětský svaz nepopiratelnou světovou supervelmocí, zapadá do cílů prezidenta Vladimira Putina.

Luna-25 přitom porovnává síly s Indií. Mise této země Chandrayaan-3 odstartovala 14. července a tento týden vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce. Indická sonda má dosáhnout jižního pólu Měsíce 23. srpna. Luna-25 se k Měsíci dostane za pět dní a očekává se, že na oběžné dráze stráví pět až sedm dní, než přistane. Podle tohoto časového plánu by ruský modul mohl dosáhnout Měsíce přibližně ve stejnou dobu jako indický, ne-li s mírným předstihem.

Očekává se, že sonda bude na Měsíci provádět experimenty po dobu přibližně jednoho roku.

Zdroj: engadget.com