Speciální loď společnosti SpaceX napoprvé padající kusy rakety nezachytila

Jednou z novinek, kterou uvedla do praxe společnost SpaceX při letech do vesmíru, je opětovné využívání některých částí raket, které již byly ve vesmíru. Díky pokročilým technologiím se inženýrům společnosti podařilo vyladit systém jednotlivých stupňů tak, aby se dokázaly samy vrátit a bezpečně přistát. Při prvním letu Falconu Heavy se podařilo dokonce synchronizované přistání dvou stupňů vedle sebe.

Při včerejším letu Falconu 9 (menší, třetinová raketa oproti Falconu Heavy) se SpaceX pokusila svůj systém recyklace raketových komponent zase o něco zdokonalit. V plánu totiž bylo zachránit nejen základ rakety, tak jako tomu bylo v předchozích případech, ale také čelní kryt, který obstarává ochranu a vyvážení užitečného zatížení při startu a prvních letových fázích rakety. Ten se při vypouštění nákladu rakety (v případě včerejšího letu satelitů) rozpadne na dva kusy, které spadnou dolů.

Při včerejším letu byly tyto části rakety vybaveny speciální padákovou konstrukcí, známou též jako parafoily, která zpomalí jejich pád. Kromě padáku v jejich výbavě nechyběla ani navigace a malé tryskové motory, které měly pomoct usměrňovat trasu po cestě dolů.

Cílem návratu na zem, byla speciální loď, kterou Elon Musk nazval Mr. Steven. Ta má ve výbavě obrovskou síť napnutou na speciální konstrukci, která by měla štít v ideálním případě zachytit a zabrzdit.

Mr. Steven byl včera do akce nasazen poprvé a jeho mise bohužel nebyla úspěšná. Část rakety, kterou měl chytat, dopadla několik set metrů vedle něj. Díky brzdícím systémům byla nepoškozená, avšak kvůli vlivu mořské vody nepůjde zřejmě znovu použít. SpaceX to však nebere jako selhání. Odchylku několika set metrů dokáží prý inženýři pro příští let vymazat využitím více padáků parafoily. Podle Muska, by se problém dal vyřešit v horizontu šesti měsíců.

Zdroj: theverge.com