Společnost Gfycat zvyšuje kvalitu gifů, pomáhá jí v tom AI

GIf je velmi zajímavý formát. Vznikl v roce 1987 a jeho koncept byl jednoduchý, zřetězením několika obrázků za sebou, které se postupně objevovaly, vytvářel dojem animace. Ačkoli se zdálo, že jeho sláva pominula a vytlačili jej ze scény pokročilejší formy videa a animací, začal po roce 2005  zažívat opětovný rozkvět. Hlavně v souvislosti s uživatelskými fóry a později se sociálními sítěmi, kde poskytoval rychlou možnost vtipné reakce. Facebook ho na svých stránkách začal podporovat v roce 2015, a přispěl k jeho dalšímu rozvoji.

Přesto má tento formát, vzhledem ke svému stáří jednu nevýhodu, jeho obrazová kvalita je doslova mizerná a nejlépe vynikne na displeji mobilního telefonu nebo v malém okýnku na PC. To se ale může brzy změnit, neboť společnost Gfycat přichází s řešením. Jejím cílem je pomocí pokročilé AI a strojového učení zvýšit kvalitu gifů, na internetu.

Jak je z názvu patrné, společnost má ráda kočky a proto každou ze tří fází svého projektu pojmenovala po kočce.

První z nich se nazývá projekt Andora, ten má za úkol vyhledávat gify na internetu a následně je převést do vyššího rozlišení a vyměnit. Podle společnosti, zvládne takto zpracovat 15 000 gifů denně a už jich vytvořila dva miliony.

Druhá část projektu má jméno Maru, ta porovnává obličeje v gifech s databází. Podle toho následně identifikuje aktéry v gifech, pokud se jedná o známé osobnosti a přidá k nim popisek. Program nemá problém ani s odlišením asijských hereček Constance Wu a Lucy Liu.

Třetí část projektu Felix hledá v gifech text, především titulky, které mohou být nečitelné. Text následně převede z obrázkové do textové formy a vrátí do gifů ve vyšší kvalitě.

Projekt společnosti Gfycat je opravdu ambiciózní a nezbývá, než mu fandit. Zvýšení kvatlity gifů jistě přivítá nejeden internetový uživatel.

Zdroj: theverge.com