Foto: Unsplash

Spotify zřejmě příští rok změní svůj model licenčních poplatků

Podle serveru Music Business Worldwide dojde na Spotify v příštím roce k rozsáhlému přepracování modelu autorských poplatků, aby se “pracujícím umělcům” dostalo většího podílu ze zisku. Od prvního čtvrtletí roku 2024 prý Spotify zavede tři změny, které by měly zamezit únikům financí z fondů autorských poplatků.

První z nich je stanovení minimálního počtu ročních streamů, kterého musí skladba dosáhnout, než začne generovat zisk. To povede k demonetizaci skladeb, které vydělávají méně než 5 centů měsíčně (1,17 Kč). Podle všeho sice tyto skladby tvoří jen nepatrné procento ze všech skladeb na platformě (99,5 procenta veškerých skladeb bude údajně vydělávat i po této změně), ale jejich autorské poplatky stále stojí Spotify desítky milionů dolarů ročně. Podle výpočtů Music Business Worldwide musí skladba vygenerovat 200 přehrání ročně, aby mohla vydělat zmíněných 5 centů. Jak poznamenává The Verge, společnost už za tuto konkrétní změnu sklízí kritiku, protože je spousta skladeb od nezávislých interpretů, které této hranice nedosahují.

Druhá chystaná změna využije nový software na detekci podvodů. Pokud software zjistí nezákonnou činnost, například používání nástrojů umělé inteligence k opakovanému streamování skladeb a umělému zvyšování počtu jejich přehrání, bude společnost jejich distributory finančně postihovat.

Třetí a poslední změna se dotkne tvůrců nehudebního obsahu, jako například bílého šumu a binaurálních beatů. V současné době je na Spotify spousta nehudebních skladeb, které mají pouze 31 sekund a jsou takto nahrány proto, že platforma platí za každé přehrání delší než půl minuty. S chystanou změnou však bude Spotify vyžadovat, aby tyto nehudební skladby splňovaly minimální délku, než budou moci generovat zisk.

Zdroj: www.engadget.com