Foto: se svolením Interlune

Startup Interlune plánuje těžit helium-3 na Měsíci

Začínající startup s názvem Interlune se snaží stát první soukromou společností, která bude těžit měsíční přírodní zdroje a prodávat je na Zemi. Interlune se zpočátku zaměří na helium-3 (izotop helia, který vzniká na Slunci procesem jaderné fúze) a který se na Měsíci hojně vyskytuje. Rob Meyerson, jeden ze zakladatelů společnosti Interlune a bývalý prezident Blue Origin, uvedl, že společnost doufá, že její zařízení poletí s jednou z připravovaných komerčních misí na Měsíc. Meyerson by si přál mít na Měsíci pilotní zařízení do roku 2028 a zahájit provoz do roku 2030.

Společnost Interlune tento týden oznámila, že na svůj projekt získala finanční prostředky ve výši 18 milionů dolarů. Helium-3 by se mohlo na Zemi využívat pro úlohy, jako jsou kvantové výpočty, lékařské zobrazování a možná někdy v budoucnu i jako palivo pro fúzní reaktory. Helium-3 je na Měsíc přenášeno slunečním větrem a předpokládá se, že zůstává na povrchu zachyceno v půdě, zatímco když se blíží k Zemi, je blokováno magnetosférou.

Cílem projektu Interlune je vytěžit velké množství měsíční půdy (neboli regolitu), zpracovat ji, a získat tak plynné helium-3, které by pak bylo dopraveno na Zemi. Kromě vlastního lunárního těžebního zařízení plánuje Interlune misi robotického modulu, který by vyhodnotil koncentraci helia-3 na vybraném místě na měsíčním povrchu.

„Poprvé v historii,“ uvedl Meyerson ve svém prohlášení, „je těžba přírodních zdrojů z Měsíce technologicky a ekonomicky proveditelná.“ Zakladatelský tým tvoří Meyerson a bývalý hlavní architekt společnosti Blue Origin Gary Lai, astronaut Apolla 17 Harrison H. Schmitt, bývalá vedoucí pracovnice Rocket Lab Indra Hornsby a James Antifaev, který byl součástí projektu Loon společnosti Alphabet.

Zdroj: engadget.com