Foto: Unsplash

Telegram zaznamenal prudký nárůst kybernetické kriminality, je dostupnější než dark web

Sociální síť Telegram nemá zrovna dvakrát dobrou pověst. A není divu – již několik let je populární mezi nejrůznějšími kyberzločinci. Je totiž šifrovaná, což znamená, že k obsahu zasílaných zpráv má přístup pouze odesílatel a příjemce, navíc je snadno přístupná. Není potřeba připomínat, že jde o dvě podmínky, které vytvářejí ideální prostředí pro růst nejrůznější kriminální činnosti.

Podle nedávného vyšetřování, které provedl deník The Financial Times a kyberzpravodajská skupina Cyberint, však v poslední době došlo k „více než stoprocentnímu nárůstu využívání Telegramu kyberzločinci“. The Financial Times uvádí, že k prudkému nárůstu kriminální činnosti v této aplikaci došlo poté, co se k ní uživatelé začali hromadně připojovat po změně zásad ochrany osobních údajů aplikace WhatsApp. Řada uživatelů tehdy totiž přešla ke konkurenci.

Vyšetřování také odhalilo nekalé praktiky hackerů, kteří na Telegramu sdílejí a prodávají odcizená data (ať už jde o kombinace e-mailů a hesel, čísla kreditních karet, nebo kopie pasů). Množství těchto citlivých dat se přitom za poslední rok zvýšilo zhruba čtyřikrát.

Tal Samra ze společnosti Cyberint vysvětlil, že Telegram je k distribuci ukradených informací pohodlnější a dostupnější než dark web. Navíc je pravděpodobnější, že nebude monitorován úřady.

Každopádně Telegram po upozornění deníku The Financial Times problematický kanál, v rámci nějž se prodávala ukradená citlivá data, odstranil a uvedl, že se snaží navýšit kapacitu moderátorů, kteří mají na starost bránění nelegálním praktikám některých uživatelů. Otázkou ale zůstává, nakolik má toto zpětné potírání kriminality smysl a zda by nebylo účinnější změnit pravidla Telegramu.

Zdroj: engadget.com