V Británii je k mání aplikace odměňující studenty za to, že nepoužívají smartphony

V Británii chtějí bojovat se závislostí studentů na smartphonech originálně – vydali zde aplikaci odměňující studenty za to, že se vyhýbají používání svých smartphonů. Za aplikací s názvem Hold stojí trojice Norů Maths Mathisen, Florian Winder a Vinoth Vinaya.

To, že závislost na mobilních telefonech není něčím, co by se mělo brát na lehkou váhu, dokazuje např. loňská studie akademiků ze soulské Sungkyunkwan University a University of Hong Kong, která závislost na smartphonech vědecky zkoumala. Výzkumníci došli k závěrům, že problém zvaný nomofobie – tedy stav, který u některých uživatelů telefonů vznikne tehdy, pokud jsou delší dobu bez nich – se stává stále naléhavější otázkou moderní doby.

Podle studie závislost vzniká u jedinců, kteří telefony vnímají jako „extenzi svého já“. Smartphony u nich vyvolávají více osobních vzpomínek, protože do nich promítají větší část své identity. Tento druh personalizace a pouto, které vzniká prostřednictvím zachycování vzpomínek do smartphonů a jejich sdílení, je právě tím, co posiluje úzký vztah k nim. Úzkost, kterou u těchto lidí vyvolává nepřítomnost telefonu, tedy není způsobena tím, že si nebudou moci např. zavolat, ale tím, že se zmíněné osobní pouto oslabí.

Ale zpět k aplikaci – její autoři zjistili, že nejlepším způsobem boje se závislostí na smartphonu je tzv. pozitivní posílení. Prostřednictvím „appky“ studenti sbírají body za to, že svá zařízení nebudou ve vymezený čas používat (konkrétně od 7 hodin ráno do 11h večer), přičemž za každých 20 minut bez telefonu dostanou 10 bodů.

Tvůrci navázali spolupráci s univerzitami a firmami a studenti tak za své body získají slevu např. na lístky do kina, vybrané produkty na Amazonu nebo jídlo a pití. Např. poloviční sleva na lístek do kina stojí 60 bodů, což znamená vydržet 2 hodiny bez smartphonu. Voucher Amazonu v hodnotě 5 liber přijde na 1000 bodů (neboli 33 hodin bez používání telefonu). Kromě toho si za body mohou kupovat i pro studentský život užitečné věci jako knihy nebo papírnické potřeby.

Aplikaci v současnosti používá 120 tisíc uživatelů ve skandinávských zemích včetně 40 % norských studentů v rámci vyššího vzdělávání. V domovské zemi tvůrců byla aplikace vydána před dvěma lety a nyní je tedy k dispozici zdarma i ve Velké Británii a dostupná studentům z více než 170 tamních univerzit.

 

Zdroj: techspot.com