V Europarlamentu začal schvalovací proces zákona, který by mohl cenzurovat internet

Orgány Evropské unie dnes začaly projednávat nové předpisy, které se týkají autorských práv na internetu. Tyto předpisy, respektive dvě z jejich stanov se však dočkaly hlasité kritiky napříč všemi státy EU. Jedná se především o článek 11, který nařizuje on-line platformám jako jsou Facebook nebo Google, aby si nakupovali licence od mediálních společností před tím, než bude obsah na jejich platformách zveřejněn a článek 13, který vyžaduje, aby všechny příspěvky nahrané online v EU prošli kontrolou autorských práv.

Kritici tvrdí, že ačkoliv jsou tyto články navrženy s dobrými úmysly a mají sloužit k ochraně vlastníků autorských práv, jejich formulace je místy nepřesná, což může vést k jejich zneužití. Výbor JURI, který se směrnicemi dnes zabýval, je všechny, včetně výše zmíněných článků schválil a doporučil k projednání v rámci parlamentu. Tam by se měl projednávat v blíže nespecifikovaném termínu mezi prosincem letošního roku a červnem roku 2019.

Novou legislativu nyní čeká řada projednávání na různé úrovni, kde odpůrci nařízení doufají, že uspějí a podaří se jim přesvědčit europoslance o mezerách v navrhované legislativě. Projednávání zákona by mohly ovlivnit i volby do Europarlamentu, které se uskuteční v příštím roce. Pokud poslanci usoudí, že navrhovaný zákon je nepopulární u voličů, mohli by hlasovat proti němu.

Legislativa ACTA, která se setkala s podobným odporem, jako současný předkládaný návrh byla v roce 2012 zamítnuta, což je pro aktivisty bojující proti nové legislativě dobrá odrazový můstek. Ještě je každopádně čeká velké množství práce, aby se jim podařilo, podle jejich slov „zachovat internet tak, jak jej známe.“

Zdroj: theverg.com