V Singapuru „pracuje“ robotická masérka

V Singapuru začala „pracovat“ robotická masérka Emma, což je zkratka pro Called Expert Manipulative Massage Automation. Používá při své práci chytré senzory, díky nimž ví, na jaké svaly je potřeba zaměřit pozornost.

Robot se specializuje na masáže zad a kolen a dokáže napodobit pohyby dlaní a prstů svých živých „kolegyň“, což mu umožňuje praktikovat např. fyzioterapeutické masáže nebo masáže shiatsu. Zmíněné chytré senzory Emmě „napovídají“, jak ztuhlé jsou jednotlivé svaly nebo šlachy, a následně spočítají, jak velký tlak je nutné na ně vyvinout a jaká je pro pacienta nejlepší masážní procedura. Senzorům při tom pomáhá i AI a cloud computing. Podle Alberta Zhanga, zakladatele start-upu AiTreat, který robota vyvinul (resp. již její třetí verzi), je Emma první terapeutickou robotickou masérkou na trhu, jež skutečně „pracuje“ – jejím pracovištěm je klinika NovaHealth Traditional Chinese Medicine. Vedle ní zde pracují další masérka a lékařka.

Emma ve verzi 3.0 nabízí oproti starším modelům z minulého roku širší výběr masážních programů a podle ohlasů pacientů masíruje tak, že je to k nerozeznání od jejích lidských protějšků. Podle Zhanga je to tím, že její měkké křemíkové prsty jsou nahřívány a designovány podle lidského palce a dlaně. Díky tomu robot poskytuje masáže s konzistentní silou a přesností – zcela tak odpadá problém s možnou únavou masérů. Jak dodává, nejtěžší bylo robota naučit techniky používané profesionálními maséry v tradiční čínské medicíně.

V souvislosti s prací Emmy je v běhu výzkumný projekt v rámci Nanyang Technological University, kde se start-up AiTreat zrodil, vyhodnocující pracovní efektivitu Emmy ve srovnání s živými kolegy. Klinika si v současnosti robota pronajímá za 2 200 dolarů na měsíc, což je shodou okolností plat průměrného maséra v Singapuru.

 

Zdrroj: digitaltrends.com, phys.org