Foto: se svolením AnX Robotica

Vědci vyvinuli dálkově ovládanou kameru k diagnostice zažívacích problémů

Endoskopy ve formě polykacích videokapslí existují již nějakou dobu, ale jejich použití je značně omezené a nelze je ovládat (při pohybu jsou závislé výhradně na gravitaci a přirozeném pohybu trávicím systémem). Vědci právě toto omezení obešli tím, že vyvinuli kapsli NaviCam ve tvaru pilulky, která disponuje dálkovým ovládáním.

Tato technologie lékařům doslova umožňuje řídit miniaturní videokapsli po trávicím systému a vizualizovat a fotografovat potenciální problémové oblasti. K pohybu využívá externí magnet a joysticky, které se výrazně podobají těm videoherním. Zdá se tedy, že jde o velmi zajímavou alternativu k tradiční endoskopii.

„Tradiční endoskopie je pro pacienty invazivní zákrok, nemluvě o tom, že je nákladná kvůli nutnosti anestezie a pracovnímu volnu,“ uvedl Andrew Meltzer, profesor na GW School of Medicine and Health Sciences. „Magneticky řízené kapsle by se mohly používat jako rychlý a snadný způsob vyšetření zdravotních problémů v horní části trávicího traktu, jako jsou vředy nebo rakovina žaludku.“

Ačkoliv je technologie stále ve fázi testování, výsledky jsou pozitivní. Meltzer a jeho kolegové z lékařské technologické společnosti AnX Robotica již provedli studii na 40 lidských pacientech a zjistili, že lékaři mohou velmi přesně ovládat kapsli v rámci hlavních částí žaludku s 95procentní úspěšností vizualizace. Tito pacienti také podstoupili tradiční endoskopii, aby se potvrdilo, že kamera nevynechala žádné rizikové léze.

Kamera je navržena tak, aby zachytila krvácení, záněty a léze. Dokáže automaticky přenášet videa a snímky mimo pracoviště k dalšímu přezkoumání. Nevýhodou je, že tato technologie neumožňuje provádět biopsii.

Zdroj: engadget.com