Velká Británie podpoří navýšení rozpočtu pro autonomně řízená auta

Velká Británie nechce v odvětví autonomních technologií zůstávat pozadu a v této oblasti posílí rozpočet. Součástí navýšení jsou opatření na urychlení vývoje elektrických a autonomně řízených vozů a AI.

Veřejnost s rozpočtem seznámil britský ministr financí Philips Hammond. Zavádí mimo jiné změnu, díky které budou moci výrobci aut testovat autonomní vozidla již příští rok, a to bez nutnosti mít za volantem řidiče pro případ nouze. Z rozpočtu také půjde kolem 400 mil. liber na pomoc společnostem při budování nabíjecích stanic pro elektromobily po celé zemi a dalších 100 mil liber bylo vyčleněno na pobídky vedoucí ke snížení nákladů na vývoj elektromobilů, což by se mělo promítnout do nižší ceny pro zákazníky.

Rozpočet dále počítá s tím, že 160 mil. liber půjde na vývoj a výzkum 5G telekomunikační sítě, 100 mil na přijetí dalších osmi tisíc učitelů vyučujících počítačové vědy a 75 mil. by mělo být použito na rozvoj domácího AI průmyslu.

Ministr si dal za cíl, aby i díky zaměření rozpočtu na autonomní technologie mohly samořízená vozidla brázdit britské silnice již za tři roky. Ostatní však tomto ohledu na nic nečekají – např. japonská automobilka Nissan začala v Londýně testovat své autonomní vozy Nissan Leaf již letos. To, co se může zdát jako ambiciózní plán britské vlády, je ve skutečnosti vlastně povinné minimum, pokud se chce britský průmysl autonomních vozů srovnávat s velkými hráči na tomto poli, upozorňuje web endgadget.com.

V souvislosti s Hammondovým plánem umožnit testy autonomních vozů na britských silnicích bez „lidské pojistky“ informoval deník The Independent o nehodě někdejšího populárního moderátora pořadu Top Gear Jeremyho Clarksona. Ten se deníku svěřil, že v průběhu testování samořízeného vozu M4 udělalo vozidlo během osmdesátikilometrové jízdy dvě zásadní chyby, které ho prý mohly zabít. Podle něj musejí být legislativní změny zaváděny velmi obezřetně, přičemž dodal, že z hlediska bezpečnosti není Velká Británie na testování těchto vozů „zdaleka připravená“.

Britský průmysl autonomních aut má mít v roce 2035 hodnotu 28 bilionů liber a zaměstnávat až 27 000 pracovníků.

 

Zdroj: endgadget.com, independent.co.uk, reuters.com