Většina chytrých hodinek změří srdeční frekvenci toaletního papíru nebo plyšové hračky

Po čínském internetu se začal šířit zajímavý virální trend. Majitelé fitness náramků Xiaomi Mi Band 3 totiž zjistili, že pokud jej upevní na válcový předmět, začne velmi brzy detekovat srdeční frekvenci. Místní sociální síť Weibo tak začaly plnit obrázky měření srdeční frekvence lahví, hrníčků plechovek či dokonce plyšových hraček. Všechny tyto předměty vykazovaly tajemnou „fantomovou“ srdeční frekvenci.

Technologická společnost Abacus se rozhodla fenomén prozkoumat a natočila o něm video. V něm mimo jiné zjistila, že role toaletního papíru vykazuje 81 tepů za minutu, hrnek 72 a banán 77. Podobné chyby vykazují i další zařízení jako Apple Watch Series 4 a zařízení Smartwatch Android Wear.

V naší redakci jsme samozřejmě neodolali a vyzkoušeli jsme, jak lze zmást chytré hodinky Xiaomi Amazfit 2 Stratos. Toaletní papír nám tepe frekvencí 96 tepů za minutu a „srdce“ plyšového kocoura vykazuje 70 tepů za minutu.

Obecně lze říci, že světlejší a lesklé předměty vykazují nižší čísla než tmavé a matné. Zde je také zřejmě důvod, proč chybě dochází. Pro detekci tepu se u chytrých hodinek využívá zelené světlo, které se vysílá na zápěstí. Krev část tohoto světla absorbuje, a čím rychleji proudí, tím jej absorbuje více. Tento proces je využíván k přibližnému měření tepové frekvence a odborně se mu říká fotoplethysmografie (PPG).

Podle odborníku na medicínskou technologii se však de facto nejedná o chybu, kvůli které bychom měli svým náramkům a hodinkám méně věřit. Jsou navrženy a zkalibrovány pro lidskou kůži a tam fungují dobře. To, že je jiný materiál zmate, není jejich chyba a nikterak to neovlivňuje jejich funkci.

Zdroj: gizmodo.com