Vláda Velké Británie rozjíždí rekvalifikační program pro lidi, jejichž práci převezmou roboti

Rostoucí automatizace přináší řadu výhod a také některé nevýhody. Tou nejzásadnější z druhé kategorie je „ztráta“ pracovních míst. Na některých pozicích, které až doposud byly lidské, nahradí pracovníky stroje. Podle analýzy firmy Oxford Economics by do roku 2030 mohlo být až 20 milionů pracovních míst na celém světě nahrazeno roboty.

Problém nedostatku pracovních míst v procesu výroby, který nepochybně v nějaké míře nastane, se rozhodla řešit britská vláda. Ta zadala několika úřadům úkol vypracovat program rekvalifikačních kurzů, které by pomohly propuštěným zaměstnancům, převážně z dělnických profesí, lépe uspět na pracovním trhu.

Program bude nejprve testován na malém území, konkrétně v průmyslovém městě Liverpool. Po vyladění všech detailů by se měl program rozšířit i na zbytek území Spojeného království. Ke startu programu uvedl vládní tajemník pro vzdělávání Damian Hinds, že si britská vláda uvědomuje, že nadcházející změny mohou být pro řadu lidí složité, avšak jsou nevyhnutelné. Britská vláda udělá maximum proto, aby lidé, kteří díky novým technologiím přijdou o zaměstnání měli usnadnění přechod a naučili se nové a potřebné znalosti.

Analytici poukazují na fakt, že protesty proti automatizaci celý problém nevyřeší. Výroba na automatických robotických linkách je mnohem levněší. Firmy, které by ustoupily tlaku svých zaměstnanců a neautomatizovali výrobu by neměly šanci, díky mnohem vyšším nákladům, a tedy i výsledné cenně, konkurovat ostatním výrobcům. Nejefektivnějším řešením je proto vzdělávání zaměstnanců, tak aby lépe našli uplatnění i na novém pracovním trhu.

Zdroj: bbc.com