Vzrůstající cena kryptoměn násobí počty hackerských útoků

Cena kryptoměny bitcoin stále raketově roste. V září se kurz pohyboval okolo 4 000 dolarů a nyní se začíná blížit 12 000 dolarům. Tento neuvěřitelný nárůst přináší kromě radosti majitelů a údivu odborníků i široké veřejnosti ještě jeden jev – obrovský nárůst počítačového pirátství.

Za poslední měsíc oznámila společnost Malwarebytes, která chrání uživatele před nebezpečnými programy, že zastavila téměř 250 milionů pokusů o infiltraci počítačů škodlivým softwarem. Konkurenční společnost Symantec, která spravuje populární antivirový nástroj Norton, mluví o desetinásobku útoků oproti běžnému průměru. Útoky jsou vedeny různými cestami od přímého napadení slabého místa v síti, přes průniky do počítačů prostřednictvím škodlivých webových stránek až po metody založené na falešných e-mailových zprávách s prvky sociálního inženýrství.

Problém se netýká pouze bitcoinů, ale kryptoměn obecně. Jejich popularita, a především hodnota, stoupá společně s hodnotou bitcoinu. Většina útoků se snaží využít výkonu počítačů k takzvané těžbě kryptoměn. Uživatel si někdy problému nemusí vůbec všimnout, avšak výkony jeho hardwaru, především procesoru a grafické karty, mohou být využívány ve prospěch útočníka.

Mnoho útoků probíhá přes internetové prohlížeče, které díky novým metodám útočníků nemusí být ani otevřené. Tedy otevřené jsou, avšak skrytě, takže si toho uživatel nemusí všimnout. „Trik je, že ačkoli viditelná okna prohlížeče jsou zavřená, existují skrytá, která zůstávají otevřená,” popsal ve zkratce problém na svém blogu Jerome Segura, výzkumník společnosti Malwarebytes. Škodlivé kódy využívající výkon cizích počítačů se často vyskytují na stránkách určených ke sdílení souborů nebo sledování pornografie.

S problémy se potýkají i firmy, v mnoha případech se stalo, že se útočníkům podařilo získat výkon celých sítí. Objevily se dokonce případy, kdy vidina zisku peněz z těžby kryptoměn byla lákavá pro zaměstnance firem, kteří pak sítě infiltrovali. Podle mnohých odborníků se malwarové útoky v současnosti vymkly kontrole a jsou dostatečně lukrativní, aby se jimi zabývali i ti nejlepší hackeři, kteří neustále vyvíjí nové sofistikovanější metody a jsou o krok napřed před bezpečnostními firmami.

Zdroj: bbc.com