Foto: se svolením Harvard & Smithsonian

Webbův teleskop odhalil složení atmosféry planety vzdálené 700 světelných let

Exoplaneta WASP-39b je od Země vzdálena asi 700 světelných let a prozatím nebyla nikdy spatřena (obrázek v úvodu je pouze umělecké znázornění pravděpodobného vzhledu planety). Nicméně nyní Webbův vesmírný teleskop nabídl nový pohled na tento nesmírně zajímavý svět. Jeho pozorování totiž odhalila podrobné složení jeho atmosféry, jež se ukázala být velmi toxickou.

WASP-39b je plynný obr o hmotnosti Saturnu a velikosti Jupiteru. Kolem své hvězdy obíhá ve stejné vzdálenosti, v jaké se Merkur nachází od Slunce, což znamená, že tato exoplaneta je velmi horká. WASP-39b byl objeven v roce 2011. přičemž počátkem letošního roku Webbův teleskop odhalil, že se v jeho atmosféře skrývá také oxid uhličitý.

Nyní byly identifikovány další molekuly a chemické sloučeniny, včetně důkazů o přítomnosti vody, oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého, sodíku a draslíku.

https://cdn.esawebb.org/archives/images/screen/weic2221b.jpg
Zdroj: ESA

„Je to poprvé, co jsme v rámci exoplanet viděli konkrétní důkazy fotochemie – chemických reakcí iniciovaných hvězdným světlem,“ uvedl Shang-Min Tsai, vědecký pracovník Oxfordské univerzity, hlavní autor článku vysvětlujícího přítomnost oxidu siřičitého v atmosféře planety.

Odhalit, jaké chemické látky se nacházejí v atmosféře vzdáleného světa, není vůbec snadné. Webbův teleskop musel počkat, až planeta přejde před svou hostitelskou hvězdu, přičemž právě podle zachycených infračervených vlnových délek světla, jež planeta absorbovala, mohli vědci odvodit, které chemické látky jsou přítomny v atmosféře.

Přínos Webbova teleskopu tak tkví i v pochopení rozmanitosti exoplanet v naší galaxii i s ohledem na jejich potenciální obyvatelnost.

Zdroj: gizmodo.com