Foto: wikimedia commons

Začátkem února kolem Země proletí kometa, kterou možná půjde pozorovat pouhým okem

Na začátku roku 2023 proletí kolem Země nově objevená kometa, která by mohla být dostatečně jasná na to, aby ji bylo možné spatřit pouhým okem. Kometa s označením C/2022 E3 (ZTF) v současné době prochází vnitřní sluneční soustavou. Největší přiblížení ke Slunci (takzvané perihelium) nastane 12. ledna, a poté proletí kolem Země, přičemž nejbližší průlet kolem naší planety nastane mezi 1. a 2. únorem.

Pokud bude kometa i nadále zjasňovat jako v současnosti, mohla by být viditelná na tmavé obloze pouhým okem. U komet se viditelnost obtížně předpovídá, ale i kdyby kometa vybledla, měla by být ještě několik dní kolem svého těsného průletu okolo Země viditelná dalekohledem nebo teleskopem.

Podle NASA budou moci pozorovatelé na severní polokouli kometu najít na ranní obloze, protože se během ledna bude pohybovat směrem na severozápad. C/2022 E3 (ZTF) bude pro pozorovatele na jižní polokouli viditelná na začátku února 2023. Pozorovatelé by měli kometu hledat, když je Měsíc na obloze slabý, přičemž takovou příležitost nabídne novoluní 21. ledna.

Kometa má periodu zhruba 50 000 let. To znamená, že byla naposledy blízko Zemi v období mladého paleolitu. Posledními lidmi, kteří mohli kometu spatřit, byli tedy raní homo sapiens a neandrtálci žijící během poslední doby ledové.

Zdroj: www.space.com