Foto: Unsplash

Zaměstnankyně žaluje SpaceX za diskriminaci na základě pohlaví

Zaměstnankyně SpaceX podala na společnost žalobu, v níž ji obviňuje, že se postavila na stranu nadřízeného, který na ni vyvíjel nátlak, aby s ním měla sexuální vztah. Žalobkyně uvedla, že ona i další zaměstnankyně musely mimo jiné snášet ponižující komentáře zpochybňující jejich kvalifikaci, že při povyšování dostávali přednost mužští kandidáti a že zažila pomstu, když si stěžovala na nižší plat než její kolegové.

Stěžovatelka Michelle Dopak pracovala v ústředí letecké korporace v Kalifornii od roku 2017. Podle její stížnosti se s diskriminací setkala již na počátku svého zaměstnání, kdy byli při výběrových řízeních na pracovní pozice před žena mi upřednostňováni dokonce externí kandidáti muži. Její mužští kolegové údajně šířili pomluvy i o svých kolegyních a tvrdili, že práci dostaly jen díky svému vzhledu. Dopak a dvě její kolegyně se sešly s Gwynne Shotwell, aby si na oba problémy stěžovaly. Prezidentka SpaceX však podle všeho nepodnikla žádné kroky.

Po reorganizaci v roce 2019 byla žalobkyně svěřena pod dohled šéfa, který na ni údajně vyvíjel nátlak, aby navázala sexuální vztah, který trval několik let. Když v důsledku toho otěhotněla, nabídl jí prý ženatý nadřízený 100 000 dolarů za potrat, což odmítla. Obvinila také společnost SpaceX, že se domluvila se svým šéfem na převodu 48 289 akcií v hodnotě 3 718 253 dolarů, aby se vyhnul placení výživného.

Poté, co byla povýšena na pozici, o kterou usilovala několik let, zjistila, že kolega, který byl přijat ve stejnou dobu, dostává o 5 000 dolarů vyšší plat. Představitelé společnosti, s nimiž o rozdílu v odměnách hovořila, jej nedokázali zdůvodnit a údajně jí nabídli pouze o 2 500 dolarů více, pokud přijme snížení akciových benefitů. Dopak k tomu ve své žalobě uvedla, že tato nabídka byla „vzkazem, že pokud si budete ve SpaceX stěžovat, budeme se vám prostě mstít a najdeme jiné způsoby, jak vás potrestat“.

Žalobkyně požaduje obecné, kompenzační a následné odškodnění, včetně ušlé mzdy, výdělku a dalších zaměstnaneckých výhod. Rovněž žádá soud, aby společnosti SpaceX zakázal pokračovat v jakýchkoli nekalých a nezákonných obchodních praktikách. Společnost SpaceX v současné době čelí další navrhované hromadné žalobě, která tvrdí, že platí ženám a menšinám o desítky tisíc méně, než kolik platí bílým mužským zaměstnancům. V lednu podala stížnost na společnost SpaceX také Národní rada pro pracovní vztahy, která ji obvinila z nezákonného propuštění skupiny inženýrů, kteří kritizovali Elona Muska za to, že na X krajně nevhodně vtipkoval o obviněních ze sexuálního obtěžování, která proti němu byla vznesena.

Zdroj: engadget.com