Foto: Freepik

Microsoft vyvíjí neuronové hlasy pro osoby s poruchami řeči

Microsoft na 14. summitu Ability upozornil na vývoj a spolupráci v rámci svého portfolia asistenčních produktů. Velká část z nich se týká Azure AI, včetně nedávno oznámených funkcí, jako jsou zvukové popisy poháněné umělou inteligencí a Azure AI studio, které lépe umožňuje vývojářům s postižením vytvářet aplikace strojového učení.

Společnost také předvedla funkci nazvanou Speak For Me, která by se měla mezi uživatele dostat v druhé polovině letošního roku. Podobně jako funkce Personal Voice společnosti Apple může funkce Speak For Me pomoci osobám s ALS a dalšími poruchami řeči používat ke komunikaci vlastní neuronové hlasy. Práce na tomto projektu probíhají již delší dobu s partnery, jako je nezisková organizace ALS Team Gleason. Společnost se také podělila o to, že na získávání důležitých dat pro výzkum spolupracuje s organizacemi Answer ALS a ALS Therapy Development Institute (TDI).

„V mnoha ohledech není umělá inteligence nová, ale tento způsob využití AI je nový,“ podělila se Jenny Lay-Flurrie o svůj pohled na roli generativní umělé inteligence při vytváření asistenčních produktů.

Generativní AI mohla přinést mnoho vylepšení. „Tento směr odemyká některé potenciální příležitosti pro odvětví přístupnosti a pro lidi s postižením, kteří by tak mohli být produktivnější a využívat technologie k vylepšení svého dne,“ řekla Lay-Flurrie. Bohužel ale další podrobnosti o projektu prozatím nebyly zveřejněny.

Nicméně i jinde AI stále více proniká do této oblasti. Například amsterodamské muzeum Rijksmusem využilo počítačové vidění a generativní umělou inteligenci Azure AI k tomu, aby poskytlo obrazové popisy více než milionu uměleckých děl pro nevidomé nebo slabozraké návštěvníky.

Zdroj: engadget.com