Zpráva Freedom House poukazuje na snižování svobody na internetu

Internet vznikl jako nejsvobodnější možný prostor, který kdy lidstvo znalo. S masovým rozšířením se stal spolu mobilními telefony trnem v oku řadě autoritativních režimů a díky tomu se dočkal i někdy velmi rozsáhlých cenzurních zásahů. Přesto však zůstával pro většinu obyvatel planety svobodným prostorem.

Jak se však zdá svoboda může být relativní a můžeme ji postupně ztrácet, aniž bychom si to sami uvědomovali. Alespoň to tvrdí ve své výroční zprávě Freedom House, demokratický think-tank, pro který je svoboda na internetu jedním z hlavních témat, jimiž se zabývá. Osmý po sobě následující rok meziročně o něco klesla svoboda na internetu.

„Jasným tématem letošní zprávy rostoucí poznání, že internet, který byl kdysi považován za osvobozující technologii, se stále častěji využívá k narušení demokracie“ řekl Mike Abramowitz, předseda Freedom House, novinářům. „Propaganda a dezinformace stále více otravují digitální sféru a autoritáři a populisté využívají boj proti falešným zprávám jako záminku k tomu, aby věznili prominentní novináře a kritiky sociálních médií, často prostřednictvím zákonů, které kriminalizují šíření nepravdivých informací“.

Ve Spojených státech klesla internetová svoboda po zavedení pravidel neutrality sítě. 17 z 65 sledovaných států zavedlo zákony, které explicitně omezují online média. Celkově je na vzestupu fenomén, který Freedom House nazval digitálním autoritářstvím.

Existují i státní zásahy, které Freedom House ohodnotil jako opodstatněné, byly mezi nimi například Srí Lanka nebo Indie, kde úřady v některých oblastech omezují nebo úplně vypínají internetové připojení, kvůli etnickým násilnostem. Ty totiž nejvíce rozdmýchávají dezinformace a hoaxy šířící se po sociálních sítích. Lepším řešením by však podle zprávy bylo, proti dezinformacím účinně bojovat a rozptýlit je.

Našli se i světlé momenty, v Etiopii například tamní prezident propustil z vězení internetové aktivity a blogery a slíbil, že zmírní omezení online komunikace. V Arménii díky sociálním médiím a videoblogům proběhla poklidná revoluce, která uklidnila rozjitřenou atmosféru v zemi.

Zdroj: freedomhouse.org