Foto: Pexels

Anglie poskytne umělou slinivku tisícům pacientů s cukrovkou

Anglická Národní zdravotní služba (NHS) v úterý oznámila, že ,,desítky tisíc dětí a dospělých” s cukrovkou 1. typu dostanou ,,umělou slinivku”, která jim pomůže řídit hladinu inzulínu. Bude se jednat o senzor pod kůží, který bezdrátově odešle údaje do externě nošené pumpy, jež dodá inzulin dle potřeby. To může pacientům pomoci vyhnout se rizikům diabetu 1. typu bez obav z píchání do prstu či injekcí.

Nejedná se o první zařízení svého druhu. Společnost Tandem vyrábí podobné inzulinové pumpy v USA od doby, kdy v roce 2019 získala povolení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Gizmodo poznamenává, že jiná společnost s názvem iLet získala povolení FDA pro podobné zařízení v loňském roce. Ačkoli Národní zdravotní služba v Anglii neuvedla, jaké/á konkrétní zařízení bude program využívat, v každém případě je bude poskytovat zdarma pro všechny.

Tzv. hybridní systém s uzavřenou smyčkou začíná senzorem implantovaným pod kůži, který v pravidelných intervalech nepřetržitě monitoruje hladinu glukózy. Senzor tato data bezdrátově posílá do pumpy, která se nosí externě a která dodává správnou dávku inzulínu. ,,Hybridní” část názvu vychází ze skutečnosti, že v jinak samoregulačním systému je stále vyžadován určitý vstup uživatele, včetně zadávání příjmu sacharidů.

Vládní agentura uvedla, že diabetem 1. typu trpí v Anglii přesně 269 095 lidí, a zdůraznila tak, kolik lidí by mohlo mít z nového programu NHS potenciální prospěch.

,,Diabetes je těžké a neúprosné onemocnění, ale tato zařízení významně mění život – zlepšují celkový zdravotní stav i kvalitu života lidí s diabetem,” napsala Colette Marshallová, výkonná ředitelka Diabetes UK, v tiskové zprávě NHS oznamující zavedení programu.

Zdroj: engadget.com