Čína poslala poprvé v historii raketu k odvrácené straně Měsíce

Čína zahájila koncem minulého týdne historickou vesmírnou misi – vypustila raketu Dlouhý pochod k odvrácené straně Měsíce. Na palubě má lunární rover Chang’e-4, které má oblast prozkoumat. Pokud raketa přistane v pořádku, bylo by to poprvé v dějinách, kdy se na neprobádanou část Měsíce dostalo průzkumné vozítko.

Čína chce novou misí dokázat, že s ní v oblasti průzkumu Měsíce a potažmo vesmíru musejí EU, USA a Rusko počítat. O jeho odvrácené straně se toho v současnosti mnoho neví. Na základě předchozích přistání na blízké straně se nicméně vědci domnívají, že odvrácená strana má např. jiné složení půdy. Průzkum neprobádané části Měsíce je důležitý proto, že podle vědců může ukrývat odpovědi na otázky ohledně vývoje naší i dalších planet Sluneční soustavy nebo procesů, jež Sluneční soustavu utvářely.

Přesným místem určení je pro raketu kráter Von Karmán, kde by měla přistát začátkem ledna. Vozítko pak začne v oblasti zkoumat a analyzovat horniny a hlínu, k čemuž využije nejrůznější nástroje, např. radar, jehož signály dokáží proniknout pod povrch, kamery nebo spektrometry. Součástí přistávacího modulu je také miniskleník se semeny některých rostlin,  protože jedním z dalších cílů mise je zjistit, jestli na Měsíci mohou růst živé organismy.

Design roveru je inspirován jeho předchůdcem Chang’e-3, který na Měsíci přistál před pěti lety (šlo o první lunární vozítko, které zde přistálo od roku 1976). Čína již nyní plánuje dvě další mise, jejichž cílem bude přinést nasbírané vzorky z Měsíce zpět na Zemi.

Čína má v plánu kromě odvrácené strany Měsíce prozkoumat i Mars – na něj chce vyslat rover v polovině dalšího desetiletí.

 

Zdroj: independent.co.uk