Facebook podle zprávy „neziskovky“ sleduje uživatele Androidu, i když na síti nemají účet

Podle zprávy zveřejněné neziskovou organizací Privacy International Facebook „rutinně sleduje“ uživatele telefonu s Androidem, kteří nepoužívají aplikaci sítě, skrze populární aplikace. Organizace analyzovala celkem 34 aplikací s uživatelskou základnou od 10–500 milionů.

Na zprávě začala organizace pracovat po vypuknutí skandálu se zneužitím osobních dat  desítek milionů uživatelů Facebooku dnes již zaniklou britskou konzultační firmou Cambridge Analytica. Její výzkumníci zjistili, že 23 aplikací, mezi nimi např. Duolingo, Indeed nebo Skyscanner, odesílá platformě data ve chvíli, kdy je uživatel spustí.

Zpráva, kterou organizace prezentovala na konferenci Chaos Computer Congress v Lipsku, konstatuje, že „Facebook rutinně sleduje uživatele, neuživatele a odhlášené uživatele mimo svou platformu prostřednictvím marketingového nástroje Facebook Business Tools. Vývojáři aplikací sdílejí s Facebookem data prostřednictvím jeho devkitu (SDK), sadou softwarových vývojářských nástrojů, jež vývojářům pomáhají vyvíjet aplikace pro určitý operační systém“.

Facebook organizaci sdělil, že sdílení dat je „pro mnoho firem běžnou praxí“ a že je užitečné jak pro uživatele, tak pro zainteresované společnosti. Dodal, že „tyto informace jsou důležité proto, že vývojářům pomáhají pochopit, jak zlepšit jejich aplikace, a uživatelé na  základě toho mohou dostávat relevantní reklamu. Vše transparentně vysvětlujeme v rámci našich zásad nakládání s daty a cookies a používáme reklamní identifikátor Googlu, jejž lidé mohou centrálně ovládat pomocí nastavení jejich zařízení“.

Zajímavé nicméně je, že např. tvůrci uvedené aplikace Skyscanner ve světle zprávy aktualizovali své zásady pro shromažďování dat a napříště je nebudou přenášet prostřednictvím SDK Facebooku.

 

Zdroj: independent.co.uk, thoughtcatalog.com