Foto: Unsplash

Google nově umožňuje generovat obrázky pomocí AI přímo v panelu vyhledávání

Google ve čtvrtek oznámil, že uživatelé, kteří se přihlásili k jeho službě Search Generative Experience (SGE), budou moci vytvářet obrázky generované pomocí umělé inteligence přímo ze standardního panelu vyhledávání. Nebude tedy potřeba za tímto účelem navštěvovat specializované stránky jako dosud.

SGE je vizí společnosti Google pro vyhledávání na webu budoucnosti. Funkce by měla fungovat naprosto stejně, nicméně zadávání bude výrazně jednodušší. Společnost také uvedla, že čtvrteční aktualizace je přirozeným rozšířením stávající funkce vyhledávání, jen namísto vygenerovaného textu nabízí obrázky vytvořené pomocí AI. Uživatelé jednoduše zadají popis toho, co hledají (v příkladu Googlu kapybara připravující snídani), a během chvíle jim vyhledávač vytvoří čtyři alternativy, z nichž si mohou vybrat a dále upřesnit jejich popis. Samozřejmostí bude také možnost vygenerované obrázky exportovat na disk Drive nebo si je stáhnout.

Generování obrázků pomocí AI bude možné také přímo v aplikaci Obrázky Google. Na takto vygenerovaný obrázek pak bude možné využít funkci Google Lens a vyhledat skutečné, reálné produkty, které se nejvíce podobají tomu, co vám počítač vygeneroval.

Abyste ale mohli tyto nové funkce používat, musíte být zaregistrováni v Google Labs a přihlásit se do programu SGE. Prozatím budou nové funkce dostupné pouze na území USA, v anglicky psaných aplikacích a pro uživatele starší 18 let. Do budoucna by se ale měly rozšířit.

U příležitosti oznámení nových funkcí společnost rozšířila také ochranu proti zneužívání generativní umělé inteligence. Uživatelé nebudou moci vytvářet fotorealistické obrazy lidských tváří a také bude znemožněno generovat obrázky významných osob.

Google navíc implementuje systém SynthID vyvinutý společností DeepMind, který byl oznámen minulý měsíc. SynthID je vizuálně nezjistitelný metadatový vodoznak, který označuje vygenerovaný obrázek jako takový a zároveň poskytuje informace o tom, kdo, případně co a kdy jej vytvořil.

Zdroj: engadget.com