FAMU otevře nový obor pro scénáristy počítačových her

Počítačové hry prožívají podobnou cestu jako televize, film nebo třeba fotografie. Na počátku byly vnímány jako kuriozita, posléze jako prostá zábava, na které se dá vydělat, a nyní se jim daří dostávat se do povědomí veřejnosti ve smyslu média nebo dokonce umění, které má velkou přidanou hodnotu a hledá nové cesty jako komunikovat s hráči a obohacovat jejich životy.

Jedním z ukazatelů vnímání počítačových her, je vznik vysokoškolských oborů, které se jim věnují. Na technických univerzitách jsou už delší dobu vypisovány studijní programy, které se věnují vytváření a vývoji her po technické stránce. V horizontu dvou let se zájemcům o studium otevře svět počítačových her z další stránky, pražská FAMU, otevře celou novou Katedru videoherního designu.

Na tamních oborech se studenti budou věnovat uměleckým a tvořivým aspektům počítačových her. Absolventi katedry by měli vzdělávat v oborech jako je animace, dramaturgie, scénáristika, nebo zvuk. Forma studia bude magisterská a garantem oboru bude Helena Bendová. Kromě uměleckých předpokladů budou studenti muset ovládat také základy programování, prioritou však zůstane umělecká stránka počítačových her. V jistém slova smyslu by se dalo říci, že nový obor by rád navázal na úspěchy české animační školy.

S katedrou by měla spolupracovat také řada vývojářských studií, kde by studenti mohli získávat praxi a nacházeli své budoucí uplatnění.

České hry mají ve světovém prostředí dobrou reputaci. V minulosti slavila úspěch hyperrealistická vojenská akce Operation Flashpoint, jež položila základ herní sérii ARMA, kterou k výuce využívala US Army. Veleúspěšná byla také hra Mafia: The City of Lost Heaven, která se dočkala dvou pokračování. Úspěch slavili a slaví také menší projekty nezávislých studií zaměřené více na uměleckou stránku počítačových her. Zde můžeme jmenovat například tituly studia Amanita Design (Machinárium, série Samorost) nebo hru Dark Train studia Paperash. Nejnovějším úspěchem na mezinárodní scéně je hra Mashinky autora Jana Zeleného.