Foto: se svolením MethaneSat

Google bude pomocí umělé inteligence a satelitních snímků monitorovat úniky metanu

Ačkoli se v souvislosti s globálním oteplováním věnuje největší pozornost oxidu uhličitému, ve hře jsou i další faktory. Podle Mezinárodní energetické agentury je metan zodpovědný za přibližně 30 % nárůstu globálních teplot od průmyslové revoluce. Přibližně 40 % emisí metanu z lidské činnosti pochází z energetického sektoru. Identifikace a zmírnění těchto emisí je prý jedním z nejdůležitějších opatření, která můžeme v krátkodobém horizontu přijmout v boji proti změně klimatu.

Za tímto účelem se společnosti Google a Fond na ochranu životního prostředí (EDF) opět spojily. Dvojice již dříve zmapovala úniky metanu ve velkých městech pomocí senzorů v autech Street View. Tentokrát využívají kombinaci satelitních snímků a umělé inteligence.

EDF a její partneři vyvinuli satelit, který má začátkem března odletět do vesmíru na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX. Přestože existují i další družicové monitorovací projekty, MethaneSAT má poskytnout dosud nejkomplexnější obraz o emisích metanu na celé planetě.

Družice bude obíhat Zemi 15krát denně ve výšce přes 350 mil a zaměří se na měření úrovně metanu v oblastech s největší produkcí ropy a zemního plynu.

Společnost EDF a její partneři vyvinuli algoritmy na bázi služby Google Cloud, které vypočítávají emise na určitých místech a sledují je v čase. Umělá inteligence bude použita k určení ropné a plynárenské infrastruktury.

Očekává se, že kombinace metanové mapy s mapou zobrazující ropnou a plynovou infrastrukturu poskytne jasnější představu o tom, odkud emise pocházejí. To by mělo energetickým společnostem poskytnout informace, které jim pomohou úniky zastavit.

Poznatky z projektu budou veřejně dostupné na webových stránkách družice a v aplikaci Google Earth Engine ještě letos.

Zdroj: engadget.com