Foto: Unsplash

Jádro Marsu vypadá větší, protože je obaleno radioaktivním magmatem

Data z dopadu meteoritu na Mars, který v roce 2021 zaznamenala sonda NASA InSight, nyní pomáhají objasnit některé nejasnosti ohledně složení nitra této planety. Dvojice studií publikovaných v časopise Nature nezávisle na sobě uvedla, že jádro Marsu bohaté na železo je menší a hustší, než naznačovala předchozí měření, a je obklopeno roztavenou horninou.

Dnes již nefunkční sonda InSight, která na Mars dorazila v listopadu 2018, čtyři roky zaznamenávala seismické vlny vznikající při zemětřeseních na Marsu. Díky ní měli vědci lépe pochopit, co se děje pod povrchem planety. Odhady marsovského jádra založené na prvních údajích sondy InSight ze zemětřesení však tak docela neseděly. Vědci tehdy zjistili, že poloměr jádra je někde mezi 1118 a 1149 kilometry, je tedy mnohem větší, než se očekávalo, a obsahuje nečekaně vysoké procento lehčích prvků doplňujících těžké tekuté železo.

Výpočet procent obsahu těchto lehkých prvků přitom hraničily s nemožným, jak uvedl Dongyang Huang z ETH Zurich, spoluautor jedné ze studií. „Od té doby jsme si nad tímto výsledkem lámali hlavu,“ doplnil. Pak přišel průlom, když v září 2021 narazil do Marsu meteorit. A to na druhém konci planety, než kde je umístěna sonda InSight, a vytvořil seismické vlny, které podle doktorandky ETH Zurich Cecilie Duran umožnily porozumět složení jádra.

Na základě těchto měření oba týmy zjistily, že jádro Marsu má spíše poloměr mezi 1013–1060 km. To je, jak poznamenává tým ETH Zurich, přibližně polovina poloměru samotného Marsu. Menší jádro by také bylo hustší, což znamená, že dříve nevysvětlitelné množství lehkých prvků může ve skutečnosti existovat v menším, rozumnějším množství. Jádro je obklopeno vrstvou roztavených křemičitanů o tloušťce asi 90 kilometrů, což zkreslilo původní odhady. A navíc se nepodobá ničemu, co se nachází v zemském nitru.

Podle Vedrana Lekice z Marylandské univerzity, spoluautora druhé práce, slouží tato vrstva jako jakási „ohřívací deka“ pro jádro, která koncentruje radioaktivní prvky. Její studium by mohlo vědcům pomoci odhalit odpovědi na otázky týkající se vzniku Marsu a jeho absence aktivního magnetického pole.

Zdroj: engadget.com