Japonská lunární sonda SLIM začala po přistání vzhůru nohama fungovat
Japonský lunární modul se probudil devět dní po přistání na povrchu Měsíce, kde skončil téměř vzhůru nohama a následně se vypnul. Japonská vesmírná agentura JAXA nicméně oznámila, že změna polohy Slunce umožnila solárním panelům nabíjet baterii sondy, což pomohlo obnovit komunikaci.
Krátce po přistání sondy SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) to vypadalo beznadějně. Agentura okamžitě zaznamenala problém s výrobou energie a vyslala na povrch Měsíce dvojici sond. Sonda LEV-2 (Lunar Excursion Vehicle 2) pořídila fotografii sondy SLIM, na které je vidět, že je vzhůru nohama a její panely směřují od Slunce. Jako příčina byla stanovena porucha hlavního motoru.
JAXA se domnívala, že existuje šance, že se sonda vzpamatuje, jakmile sluneční paprsky budou směřovat více ke slunečním panelům, a přesně to se také stalo. Krátce po obnovení dodávek energie pořídila sonda pomocí vícepásmové spektrální kamery snímek skalního útvaru zvaného Toy Poodle. Tým se zaměřil i na několik dalších skalních útvarů s psími názvy, včetně bernardýna, buldočka a shiba-inu.
Přistání vzhůru nohama se jevilo jako závažný problém, ale vypadá to, že mise nyní může pokračovat víceméně podle plánu. Zatímco LEV-2 o velikosti baseballového míče bude zkoumat povrch (a předávat data prostřednictvím sondy LEV-1), SLIM se zaměří na získání maxima informací o měsíčním povrchu.
Zdroj: engadget.com