Zdroj: Motorola

Motorola Razr 40 Ultra – Když jeden displej nestačí

7.8

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a software

8.5/10

Fotoaparát

7.3/10

Výdrž baterie

7.5/10

Cena

7.2/10

Plusy

  • Velký vnější displej
  • Možnost plnohodnotného ovládání telefonu na vnějším displeji
  • Skvělý vnitřní displej
  • Vybavenost telefonu
  • Mezigenerační zlepšení v oblasti klobu

Mínusy

  • Fotoaparát
  • Nabíjecí výkon
  • Cena

Design a zpracování

Design je prvním výrazným prvkem, kterého si u tohoto telefonu všimnete. Motorola Razr 40 Ultra má skládací konstrukci, která umožňuje proměnit jej z kompaktního telefonu na telefon s displejem o velikosti 6,9“. Kvalita zpracování se oproti předchozí generaci posunula vpřed. Konstrukce je pevná s kovovým rámem, ve kterém naleznete i rychlou čtečku otisku prstů. Ohebný kloub v porovnání s loňským modelem tolik nevystupuje, stejně tak jako fotoaparáty, které tolik nevyčnívají. Telefon se skvěle drží, skládání i rozkládání je plynulé a snadné. Motorola se rozhodla zachovat ikonický vzhled předchozích modelů Razr. Jeho nostalgie je okouzlující. Co nás mrzí, je absence zvýšené odolnosti proti vodě a prachu, Razr 40 Ultra disponuje pouze certifikací IP52.

Displeje

Displeje jsou dalšími klíčovými prvky tohoto telefonu. Když je telefon rozložený, má 6,9“ AMOLED displej s rozlišením 2640×1080 s jemnosti 413 ppi. Obraz je ostrý, detailní a krásně plynulý. Telefon nabízí ohromující vizuální zážitek při sledování videí, prohlížení fotografií i surfování na internetu, a to především díky obnovovací frekvenci až 165 Hz. Displej rovněž disponuje technologií LTPO, která umožňuje displeji přepínat obnovovací frekvenci v rozsahu 1-165 Hz. Telefon si sám přizpůsobuje obnovovací frekvenci dle potřeby. Při sledování videí tak pracuje s 24 FPS, při pohybu v prostředí telefonu pak až zmiňovaných 165 Hz, čímž se šetří baterie a telefon vydrží déle na jedno nabití.

Při složení využijete hlavní lákadlo u nového Razr. Tím je externí 3,6“ AMOLED displej s obnovovací frekvencí až 144 Hz. Přestože je sekundární displej menší, oproti minulé generaci se zvětšil z 2,7“.Je tak dostatečně velký pro zobrazování oznámení, hodin, čtení e-mailů nebo odepsání na zprávu. Na oko drobné zvětšení o 0,9“ je znát, externí displej je nyní opravdu praktický, dva displeje jsou přínosné. Rozevřený Razr 40 Ultra pořádný macek s rozměry 170,8 × 74 × 7 mm, ale po složení z něj uděláte kompaktní zařízení o rozměrech 88,4 × 74 × 15,1 mm. 

Výkon a výdrž baterie

Motorola Razr 40 Ultra je poháněna, tak jako u loňského modelu, procesorem Snapdragon 8+ Gen 1. Ačkoliv se jedná o rok starý čip, nabízí dostatečnou výpočetní sílu pro plynulý chod telefonu. Systémová paměť má 8 GB a umožňuje hladké používání aplikací bez jakýchkoliv záseků nebo zamrzávání. Motorolu Razr 40 Ultra softwarově pohání Android 13, a co se konektivity týče, tak zde najdeme  5G, Bluetooth 5.3, druhá SIM a nechybí ani WiFi 6E.

Telefon nabízí velmi solidní výdrž baterie. Kapacita se zvýšila z loňských 3 500 mAh na 3 800 mAh a vydrží celý den mírného až středního používání. Hodně záleží na využívání displejů, výdrž se však pohybuje kolem 5-6 hodin používání se zapnutým displejem. V rámci běžného používání zahrnujícího prohlížení internetu, používání sociálních médií, poslech hudby a občasné fotografování jsme s baterií vystačili do večera. Nabíjení je zajištěno 30 W nebo lze využít 5 W bezdrátového nabíjení.

Fotoaparát

Fotoaparát je důležitou součástí každého smartphonu, nicméně Motorola Razr 40 Ultra v tomto ohledu nepřináší nic extra, kvalitou zůstává na úrovni loňského modelu. Hlavní snímač se změnil z loňských 50 MPx, f/1,8 na 12 MPx, f/1,5. Nejedná se o fotomobil a důraz je kladen jinde. I přes to, že vás fotografie nijak zvlášť neohromí, tak vás ale ani neurazí. Širokoúhlý fotoaparát má využití především přes den Video lze pořídit v kvalitě až 4K při 60 fps. Stabilizace obrazu není nic moc, fotoaparát často přeostřuje tam, kam nemá. Nesmíme opomenout přední kameru, která je umístěna nad sekundárním displejem a je dostatečně kvalitní (32 Mpx, f/2,4) pro selfíčka a videokonference. Pokud si zakládáte na fotoaparátu, tak Razr 40 Ultra vás v tomto ohledu neuspokojí. 

Závěr

Motorola Razr 40 Ultra je ve srovnání s konkurencí značně drahý telefon. Je to způsobeno především inovativním designem a výrobními náklady spojenými s technologií skládacího displeje. Pro některé uživatele může cena být překážkou.

Dalším omezením je dostupnost aplikací optimalizovaných pro skládací displeje. Většina běžných aplikací funguje bez problémů, některé aplikace nemusí být plně přizpůsobeny formátu telefonu ve sklopeném stavu. Tento problém se postupem času může zlepšit, ale je důležité mít na paměti, že v současné době může užívání některých aplikací na skládacím displeji být omezené.

Celkově vzato, Motorola Razr 40 Ultra je zajímavým krokem směrem k inovaci v oblasti ohebných smartphonů. Skládací koncept a nostalgie spojená s designem jsou atraktivní a telefon nabízí solidní výkon, průměrný fotoaparát na úrovni nižší střední třídy a flexibilitu díky dvěma displejům. Avšak cena a omezená dostupnost optimalizovaných aplikací mohou některé zájemce odradit.