NASA a IBM vytvářejí umělou inteligenci pro předpovědi počasí a změn klimatu
Společnosti NASA a IBM se spojily, aby společně vytvořily umělou inteligenci pro aplikace v oblasti meteorologie a předpovědí změn klimatu. Tento nový model umělé inteligence by měl nabídnout “významné výhody oproti stávajícím technologiím.”
Současné modely umělé inteligence, jako jsou GraphCast a Fourcastnet, sice již generují předpovědi počasí rychleji než tradiční meteorologické modely, avšak IBM upozorňuje, že se jedná spíše o emulátory umělé inteligence, a ne o umělou inteligenci jako takovou. Emulátory umělé inteligence mohou vytvářet předpovědi počasí na základě sad tréninkových dat, ale kromě toho nejsou schopné provádět žádné jiné činnosti. Podle IBM ani nejsou schopné pracovat s fyzikálními modely, které jsou jádrem předpovědi počasí.
NASA a IBM mají několik cílů. Doufají, že oproti současným modelům bude mít jejich umělá inteligence lepší dostupnost, rychlejší inferenční časy a větší rozmanitost dat. Dalším klíčovým cílem je zlepšit přesnost předpovědí.
Nový model navazuje na předešlý model, který NASA a IBM nasadily v květnu. Ten využívá data ze satelitů NASA a zatím byl použit ke sledování a vizualizaci aktivit spojených s výsadbou a pěstováním stromů v Keni. Model tak pomáhá s vysazováním stromů a s řešením problémů s nedostatkem vody. Model se také používá k analýze nadměrně horkých městských lokalit ve Spojených arabských emirátech.
Zdroj: www.engadget.com