Foto použito se svolením NASA

NASA uklidňuje, že pravděpodobnost srážky Země s asteroidem Bennu je nízká

Srážka Zeměvesmírným tělesem je velmi vděčným motivem katastrofických filmů. Přestože v minulosti k takovým událostem zřejmě došlo, není pravděpodobné, že by se něco podobného mělo v blízké budoucnosti opakovat.

Jednoho z „kandidátů“ na střet se Zemí, asteroid Bennu, sleduje agentura NASA poměrně dlouhou dobu. Nejnovější data o něm přinesla sonda NASA OSIRIS-REx. Ta zkoumala jeho dráhu, a dokonce se jí podařilo zachytit některé vzorky materiálu, s nimiž se nyní vrací zpátky na Zemi. Sonda asteroid zkoumala od prosince roku 2018 do května roku 2021. Asteroid, který lze označit jako slepenec kamenů a ledu, pozorovala sonda z různých úhlů, snažila se určit přesněji jeho tvar, složení, hmotnost a další důležité charakteristiky.

Tato mise, jejíž rozpočet byl 800 milionů dolarů, měla několik cílů. Primárně měla sonda hledat důkazy o přítomnosti vody a těžkých prvků. Bennu je zároveň na druhém místě na seznamu potenciálně nebezpečných asteroidů, a právě proto bylo pro vědce důležité dozvědět se co nejvíce informací o jeho dynamice.

Nový model předpokládané dráhy tělesa Bennu do roku 2300 ukazuje, že pravděpodobnost srážky tohoto asteroidu se Zemí je 1:1750, tedy přibližně 0,057 procenta. Modely přitom pracují s přesností několika metrů, podle odborníků jsou díky tomu jedním z nejpřesnějších počinů svého druhu. Dráhu však mohou v průběhu letu ovlivnit některé neočekávané události, přesto by asteroid pro Zemi neměl znamenat nebezpečí.

Zdroj: nasa.gov