Nejnovější 3D biotiskárna dokáže tisknout přímo uvnitř těla
Výzkumníci z University of New South Wales vyvinuli flexibilní 3D biotiskárnu, která dokáže vrstvit organický materiál přímo na orgány nebo tkáně. Na rozdíl od jiných podobných přístupů by tento systém byl pouze minimálně invazivní, díky čemuž by teoreticky mohl řadě pacientů pomoci vyhnout se rozsáhlým operacím nebo odstranění orgánů.
Biotiskárna nazvaná F3DB má měkké robotické rameno, které dokáže propojit biomateriály s živými buňkami na poškozených vnitřních orgánech nebo tkáních. Její ohebné tělo připomínající hada by se do pacientova těla dostalo ústy nebo konečníkem a chirurg by jej pomocí gest rukou naváděl k poškozenému místu. Rameno tiskárny a flexibilní tisková hlava se mohou pohybovat ve třech stupních volnosti, podobně jako stolní 3D tiskárny.
F3DB je vybavena tryskami, které mohou na postiženou oblast stříkat vodu. Hlavní tisková tryska navíc může sloužit i jako elektrický skalpel. Samozřejmostí je také miniaturní kamera, která umožňuje operátorovi sledovat úkol v reálném čase. Tým doufá, že díky této multifunkčnosti by se zařízení mohlo stát nástrojem tzv. vše v jednom (řezání, čištění a tisk) pro minimálně invazivní operace.
Výzkumný tým provedl první laboratorní testy s použitím nebiomateriálů: čokolády a tekutého silikonu. Později provedli testování na prasečí ledvině a nakonec přešli na biomateriály vytištěné na skleněný povrch v umělém tlustém střevě. Prozatím testování probíhalo úspěšně, nicméně ještě je zapotřebí provést řadu dalších testů na zvířatech a nakonec i na lidech. Vědecký tým ale uvedl, že do testování na lidech zbývá ještě pět až sedm let.
Zdroj: engadget.com