Foto: se svolením NASA / ESA / CSA

Nejnovější snímek Uranu z Webbova teleskopu vypadá jako portál do jiné dimenze

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) si připravil zajímavý snímek k nadcházejícímu druhému výročí svého vypuštění. NASA a Evropská kosmická agentura (ESA), které zařízení provozují společně s Kanadskou kosmickou agenturou (CSA), se podělily o nejnovější fotografii ledové planety Uran. Snímek, připomínající zářící modrou kuličku vlnící se v černém oceánu, byl přenesen přes infračervené filtry dalekohledu, aby zachytil vlnové délky, které by budoucí vesmírní cestovatelé pouhým okem neviděli.

V porovnání s klasickými snímky Uranu pořízenými sondou Voyager 2 v 80. letech 20. století pořizuje Webbův teleskop mnohem živější obraz. Senzory přístroje, které zachycují světlo v infračerveném spektru, odhalují – jak popsal tým, který teleskop obsluhuje – „zvláštní a dynamický ledový svět plný vzrušujících atmosférických rysů“.

Na snímku jsou vidět prstence obklopující planetu, včetně prstence Zeta, nejslabšího a nejrozptýlenějšího vnitřního prstence Uranu. Lze také rozpoznat jeho severní polární oblačnou čepičku, bílou skvrnu poblíž středu.

Dalekohled snímek pořídil za pomocí čtyř filtrů NIRCam, které odhalují detaily v blízkém infračerveném spektru. Patří mezi ně F140M (modrý), F210M (azurový), F300M (žlutý) a F460M (oranžový). Fotografie, kterou NASA sdílela na začátku tohoto roku, zobrazovala Uran pouze ve dvou filtrech (modrém a oranžovém), což vedlo k primitivněji vypadajícímu pohledu na tohoto ledového obra.

Astronomové věří, že snímky z Webbova teleskopu jim pomohou lépe pochopit Uran, zejména jeho prstenec Zeta. Snímky rovněž považují za pomůcku k poznání téměř 2 000 zdokumentovaných exoplanet v jiných slunečních soustavách, které mají s Uranem společné rysy.

Zdroj: engadget.com