Nové snímky z Webbova teleskopu ukazují střed naší galaxie
Dalekohled Jamese Webba zachytil další zajímavé snímky, tentokrát se zaměřil na střed naší galaxie Mléčná dráha. Konkrétně jde o snímky z oblasti, v níž se tvoří hvězdy, jež je známá jako Sagittarius C, zkráceně Sgr C.
Tato oblast se nachází asi 300 světelných let od supermasivní černé díry galaxie Sagittarius A a více než 25 000 světelných let od Země. Celkově se v této oblasti nachází více než 500 000 hvězd a různé shluky protohvězd, což jsou hvězdy, které se teprve formují a nabírají na hmotnosti. V podstatě jde o velký chaos, což je patrné i ze snímků.
Jak uvedl profesor Jonathan Tan z University of Virginia, který celému týmu pomáhal, galaktický střed je nejextrémnějším prostředím v Mléčné dráze. Vysoké rozlišení a citlivost Webbova teleskopu přitom dokáže přinést informace, k nimž se nebylo dřív možné dostat.
V centru této oblasti se nachází masivní protohvězda, která váží přes 30krát více než naše Slunce. Díky tomu se oblast ve skutečnosti zdá prázdnější, než ve skutečnosti je, protože tento sluneční objekt blokuje světlo, takže nelze vidět všechny hvězdy v této oblasti.
Data, která tyto snímky poskytnou, umožní vědcům podrobit současné teorie vzniku hvězd největší zkoušce. Za tímto účelem kamera NIRCam (Near-Infrared Camera), jež je součástí Webbova teleskopu, pořídila rozsáhlé snímky emisí ionizovaného vodíku (modré barvy na spodní straně snímku). Jedná se pravděpodobně o důsledek mladých a hmotných hvězd uvolňujících fotony. Velikost této oblasti ale byla pro vědce překvapením, které si zaslouží další studium.
Podle vědců nové snímky umožní porozumět vzniku velké části vesmíru.
Zdroj: engadget.com