Foto: se svolením Fitbit

Recenze: Fitbit Sense 2 – Skvělý zdravotní tracker za nemilosrdnou cenu

Z prostředí mobilních telefonů se tentokrát přesuneme do světa wearables. Dnes se zaměříme na nové hodinky Fitbit Sense 2, jež po dvou letech čekání navazují na svou první generaci Fitbit Sense. Chlubí se titulem „aktuálně nejlepšího dostupného Fitbit trackeru“, jelikož disponují některými zdravotními funkcemi, jaké žádné jiné zařízení od Fitbit prozatím nenabízí. A na ceně se to odrazí, produkt momentálně zakoupíte od 7 613 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Ačkoli samozřejmě došlo k mezigeneračnímu zlepšení (například v podobě přidání fyzického tlačítka či lepší výdrže), hodinky paradoxně ztratily i mnoho důležitých funkcí. Má jejich zakoupení tedy pro někoho vlastně význam? O tom a více se dozvíte v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

Fitbit Sense 2 je k dispozici ve třech barevných variantách (Shadow Grey/Graphite Aluminum, Lunar White/Platinum, Blue Mist/Soft Gold). V balení spolu s hodinkami obdržíte i umělý vyměnitelný pásek, potřebné manuály a poněkud krátký USB-A kabel s nabíjecí kolébkou. Jedna se zásadních změn se odehrála u samotné konstrukce. Díky novým rozměrům, které činí 40,5 × 40,5 × 12,4 mm, a příjemné váze o 33 gramech, jsou hodinky na rukou velmi nenápadné a pohodlné. Nízká hmotnost se jistě hodí i při běžném nošení, ale oceníte ji pak zejména při sportu či monitoringu spánku. Další novinkou je přidání fyzického tlačítka, jež nahradilo kapacitní senzor. Za to dáváme výrobci palec nahoru, jelikož kapacitní senzor byl bezesporu jedním z největších neduhů u předchozího modelu.

Po estetické stránce se toho jinak už moc nezměnilo. Displej zůstává stejný, 1,58palcovému AMOLED panelu však není moc co vytknout. Obraz je jasný, dostatečně barevný a čitelný i na přímém slunci. Lze si vybrat ze tří jasových možností nastavení displeje dle aktuální potřeby. Samozřejmě nechybí ani funkce Always On, je však třeba počítat s tím, že jejím zapnutím rapidně snížíte výdrž baterie. Co se týče samotné odezvy, obrazovka reaguje velmi svižně a pohotově. Vytkli bychom akorát vyšší náchylnost vypouklého sklíčka k poškození. Matné pouzdro je nově zhotovené pouze z hliníku, kroužek z nerezové oceli kolem displeje byl tedy odstraněn. Hodinky rovněž disponují zvýšenou odolností IPX8 a voděodolností do hloubky až 50 m.

Výkon a systém

Sense 2 využívají ekosystému Fitbit OS, jenž je v porovnání s jinými systémy vcelku skromný. Nachází se zde pouze pár základních aplikací, a i pár těch stěžejních si musíte doinstalovat. Navíc se můžete těšit na aplikace pouze od samotného výrobce. A ani do budoucna nevypadá, že by se mělo  něco měnit. Jediné služby, kterých se v budoucnu dočkáme, je Google Peněženka a Google Mapy. Kupodivu chybí i Google Asistent, který u minulé generace přítomen byl. Vcelku prostředí funguje svižně, rozhodně se však potýká i se špatnými momenty. Nevyhnete se tedy občasným zásekům, které otestují vaši trpělivost. Za další mínus lze pokládat nemožnost využití Wi-Fi, přestože se anténka v hardwarovém vybavení nachází. Naopak plusové body si zaslouží upomínky na notifikace, jež fungují příkladně.

Sportovní, zdravotní a další využití 

Fitbit Sense 2 nabízí poměrně velkou rozmanitost v oblasti sledování aktivit. Najdete zde běžné druhy cvičení (běžná chůze, běh, jóga, cyklistika) i ty netradiční typu Crossfit, Kickbox apod. Hodinky určitou aktivitu navíc rozpoznají automaticky, takže ji nemusíte zapínat ručně. Velmi přesně funguje krokoměr a průměrná tepová frekvence, přičemž zdůrazňujeme slovo průměrná. Bohužel určení lokace dle zabudované GPS často není zcela spolehlivé. S tímto problém se však potýkají i jiné chytré hodinky.

Zdravotní funkce bychom chtěli naopak vyzdvihnout, využití je zde velmi široké. Hodinky nabídnou měření SpO2, pokročilé statistiky srdečního tepu, teplotu pokožky, frekvenci dechu, EKG. To vše zaznamenávají v trendech, které mohou pomoci vypozorovat zdravotní nedostatky. Chtěli bychom ještě zmínit především skóre stresu, jenž je dostupné pro předplatitele Fitbit Premium. Zařízení jej určuje na základě citlivosti srdeční frekvence, úrovně námahy a spánkových vzorců. Aplikace vás navíc na zvýšený stres upozorní a doporučí vám, abyste se na chvíli zastavili za pomoci meditace či dechového cvičení. Spolehlivý rovněž je i monitoring spánku, který podrobně zapisuje jednotlivé spánkové cykly a mnoho dalších dat.

Co se týče dalšího využití, je zde již zmiňované upozornění na notifikace. Nelze však na notifikace odpovídat či přijímat a odmítat hovory. Alespoň vlastníci androidových mobilních telefonů se dočkají možnosti přednastavených odpovědí. Dále zde najdete i NFC pro bezkontaktní platby, Fitbit Pay však aktuálně nepodporuje všechny druhy bank. To by se mělo vyřešit s příchodem podpory Google Pay.

Baterie

Pokud se bavíme o výdrži baterie, musíme Fitbit pochválit. Lze se dostat skoro až na týdenní výdrž, ovšem za předpokladu, že nevyužíváte funkce Always On. Pakliže se rozhodnete mít tuto funkci konstantně zapnutou, počítejte zhruba s třídenní výdrží. To samé platí i v případě, že se rozhodnete mít neustále zapnutou vestavěnou GPS. I přesto jsou na tom však s výdrží hodinky o mnoho lépe, než když se podíváme na konkurenci. Na druhou stranu je tato přednost i logická, a to právě kvůli absenci chytrých funkcí.

Zařízení se nabíjí poměrně rychle, což je fajn. Z nuly na sto procent se dostanete zhruba za hodinku a půl. Vytkli bychom akorát nemožnost zařízení dobít i bezdrátově.

Závěr

Fitbit Sense 2 je nástupcem původních hodinek Fitbit Sense.  Především proto tedy nechápeme, proč se výrobce rozhodl odebrat některé funkce, které ze zařízení dělaly skutečně chytré hodinky, nikoli pouze chytrý náramek. Absence Google Asistenta, úložiště, aplikací třetích stran a možnosti využití Wi-Fi a spousty dalšího, to vše novému produktu od Fitbit zrovna nepřispívá. Na druhou stranu musíme vyzdvihnout zejména zdravotní statistiky včetně skvělého monitoringu spánku a stresu, které vás spolu s verzí Premium opravdu mile překvapí svými detailními údaji. Co se týče sportovního využití, na trhu najdete daleko lepší varianty, jako sportovní hodinky se však Sense 2 ani neprezentují, takže to bychom jako velký problém neviděli. Pakliže tedy nepotřebujete chytré funkce a vyhledáte především zdravotní tracker, který je přesný, litovat nebudete. Otázkou je, zda se vám koupě v záplavě nemilosrdné konkurence vyplatí. To však již necháme na vašem uvážení.