Recenze: FiiO X3 Mark III – zvuk prodává

6.8

Audio

9.0/10

Ovládání

4.5/10

Funkce

7.0/10

Plusy

  • Výdrž baterie
  • Kvalitní audio

Mínusy

  • Neintuitivní ovládání
  • Display

 

Myslíte si, že v době, kdy hudbu mnoho z nás poslouchá na smartphonech, má specializovaný přenosný hudební přehrávač smysl? Pokud ano, podívejte se s námi na test hudebního přehrávače FiiO X3 Mark III od čínské společnosti FiiO Electronics Technology Company. Již předem můžeme prozradit, že zástupce střední třídy FiiO X3 Mark III v našem testu více než obstál. Jak moc, zjistíte v dnešní recenzi.

FiiO X3 Mark III se představuje

Přehrávač se, jak je u produktů společnosti z Kantonu zvykem, dodává v kompaktní černé krabičce, ve které kromě zařízení samotného najdete USB kabel pro připojení k počítači, zhruba decimetr dlouhý koaxiální digitální kabel (připojitelný přes 3,5mm jack), dvě ochranné fólie na displej, stylové kožené černé pouzdro, manuál v několika světových jazycích a čtyřstránkovou českou příručku. Z ní se dozvíte jen minimum informací, doporučujeme tedy spíše anglickou verzi návodu. Manuál (resp. jeho zkrácená verze) je k dispozici i v přehrávači, což je praktické a šetří to čas. Sluchátka součástí balení nejsou, společnost nechává jejich výběr na zákazníkovi.

Zklamáním je jako u modelu FiiO X3 absence vnitřní paměti – budete si tak muset koupit navíc mikroSD kartu, jinak nebudete moci přehrávač používat. Zařízení podporuje osazení karet až do kapacity 256 GB, což odpovídá dle oficiálních údajů zhruba 8000 souborů formátu FLAC. Ani další zástupce střední třídy – FiiO X5 2nd Gen za zhruba 7 000 Kč nedisponuje vnitřní pamětí, tu mají až špičková zařízení, např. model FiiO X5 3rd Gen (32 GB), za něj ale dáte o zhruba 4 tisíce Kč navíc. Je škoda, že hudebním přehrávačům nižší cenové kategorie není dána do vínku ani minimální paměť. Jak je také u přístrojů společnosti FiiO obvyklé, musíte si sami nainstalovat nejnovější firmware, což není uživatelsky příjemné a může to pro někoho představovat problém nebo přinejmenším zbytečné zdržení.

Přehrávač je vyroben z hliníku a působí bytelným a kompaktním dojmem zároveň. Oproti modelu FiiO X3 je zhruba o 20 % tenčí a vaši ruku příliš nezatíží – váží 126 g. Disponuje rozměry 114 x 59 x 12,8 mm, takže se vejde do každé průměrně velké kapsy. V kapse je hmotnost trochu znát – stále je však přístroj lehčí než špičkové smartphony současnosti. Zařízení je vyvedeno v černé barvě a boční strany a horní i dolní rám obepíná stříbrný lem. Přehrávač se od svého předchůdce příliš neliší, ale zeštíhlení mu viditelně prospělo. Přístroj je z hlediska designu účelný a střízlivý, prvoplánového krasavce v něm nehledejte. Veškeré ovládací prvky (tlačítko zapínání, hlasitost a nové multifunkční tlačítko) jsou umístěné na levém boku těla přehrávače a lépe se z našich zkušeností ovládá v levé ruce, kdy máte k dispozici přesnější palec. V pravé ruce není úplně snadné ukazováčkem stisknout tlačítko zapínání a je nutné si přístroj v ruce trochu posouvat. Ideální by bylo mít tento ovládací prvek nahoře uprostřed, to je ale jen drobnost, kterou do hodnocení nepromítáme.

Ovládání má k dokonalosti daleko

Displej přehrávače má úhlopříčku 2,31 palců a obrazovka je typu TFT. Na první pohled tedy displej neohromí, je to jako se dívat na obrazovku starého mobilního telefonu. Na slunci je čitelnost obrazovky velmi slabá, tak jako u modelu FiiO X3. Ovládání je vyvedeno ve stylu čísla 5 hrací kostky a prostřední (potvrzovací) tlačítko obtáčí dotykový disk, jenž však není příliš intuitivní. Přejížděním prstů v jeho pravé polovině dolů a nahoru provádíte navigaci v menu (posun dolů, nahoru a doprava), v jeho levé polovině to ovšem funguje naopak (posunem dolů se posouváte nahoru) a toto ovládání je spíše zmatečné než funkční. Navíc při dotyku vydává nepříjemný zvuk.

Rozložení dalších ovládacích prvků také není vyřešeno uživatelsky přívětivě. Levé horní tlačítko „kostky“ slouží k vyvolání nastavení playbacku, pravé horní k návratu zpět o jednu obrazovku. Dolní levé má funkci posunu vzad/nahoru/přehrání předchozí skladby a dolní pravé slouží k posunu vpřed/dolů/přehrání další skladby. Prakticky po celou dobu přehrávání jsme měli tendenci horní dvě tlačítka používat k navigaci v menu a ovládání skladeb a jedno z tlačítek dole k návratu. Velké prostřední tlačítko jsme občas chtěli také využít k navigaci, připomíná svým způsobem ovládací prvek z klasických mobilních telefonů. Menu je spartánské, ale funkční a najdete zde všechny potřebné položky od ekvalizéru přes tvorbu a přepínání playlistů a řazení skladeb podle různých kategorií po úpravu technických a praktických parametrů, jako je jas displeje, zapnutí textů k písním, citlivost dotykového disku, nastavení Bluetooth 4.1 apod.

Zvuk prodává

Co přehrávač ztrácí v oblasti ovládání a displeje, bohatě si vynahrazuje zvukovou stránkou. Audio hardware patří k tomu nejlepšímu, co FiiO ve svých produktech nabízí, a certifikát Hi-Res Audio zde opravdu není jen jako bezobsažná nálepka. FiiO X3 Mark III je vybaven audio čipsetem F1C81 a 24bitovým DAC převodníkem o frekvenci až 192 kHz. Do vínku dostal i duální převodník PCM5242, který potlačuje šum a dá vyniknout přirozenému zvuku bez rušení. Čistotě zvuku také přispívá vnitřní design – DAC převodník, low pass filtr OPA2140 a zesilovač pro sluchátka jsou totiž od sebe odděleny. A produkované audio skutečně uspokojí i náročné posluchače – zvuk je krystalicky čistý, plný a přirozený a jeho kvalita je konzistentní, ať přehráváte „empétrojky“ nebo jiné formáty, ale samozřejmě záleží i na použitých sluchátkách (my jsme v testu používali headset Bloody G501 od společnosti A4Tech). Zařízení kromě souborů MP3 podporuje i přehrávání formátů FLAC, ALAC, WMA, WAV, APE, DSF, OGG a DFF a většinu z nich bezztrátově (tj. se samplingem 192 kHz a bitovou hloubkou 32 bitů).

K silným stránkám přehrávače patří i výdrž baterie. Její kapacita činí 2350 mAh a při průměrné zátěži vydrží zhruba 9–11 hodin, v režimu Deep-Sleep až 19 dnů. Nabití akumulátoru trvá přes USB kabel necelé tři hodiny. Předností zařízení je také možnost připojit přes zmíněný koaxiální digitální kabel externí převodník nebo zesilovač (např. FiiO K5) a kvalitu zvuku ještě více podtrhnout. V neposlední řadě zaslouží pochvalu i desetipásmový ekvalizér, který dostatečně citlivě reaguje na každou úpravu, a využití najde i multifukční tlačítko, které je možné si v menu nastavit k ovládání playbacku, ekvalizéru či k přepínání mezi playlisty. Slouží také k převíjení skladby vpřed.

Co říci závěrem? Hodnocení se bude nést převážně v pozitivním duchu, protože v hlavní kategorii přehrávač prospěl na výbornou. Do rukou se nám dostal přístroj, který zaujme špičkovou kvalitou audia, širokou podporou zvukových formátů a může se též pochlubit velmi solidní výdrží baterie a robustním a zároveň kompaktním provedením. Z pomyslných výšin jej sráží horší displej, neintuitivní ovládání a absence vnitřní paměti. Za jistou nevýhodu můžeme považovat i to, že FiiO pro své přehrávače nevytvořilo platformu, jako je např. iTunes od Applu, přesněji řečeno Apple Music. Při výběru hudby se tak budete muset spoléhat na hledání na internetu nebo doporučení od přátel.

FiiO X3 Mark III osloví zejména hudební nadšence, kteří nemají hluboko do kapsy, a kteří si chtějí vychutnávat zvuk v kvalitě, již jim jejich smartphone nedopřeje. Pokud patříte mezi ně a přehlédnete jisté nedostatky, koupí přehrávače neuděláte chybu. Cena přehrávače je 5 500 Kč.

FiiO Electronics Technology Company vyrábí od roku 2007 širokou škálu audio produktů. Od hudebních přehrávačů přes zvukové zesilovače a D/A převodníky po sluchátka. Na trhu, kterému do roku 2014 vládl neochvějně Apple se svým iPodem, se společnost dokázala prosadit nekompromisní kvalitou zvuku.