Sexbotka Samantha se díky novému AI algoritmu brání sexuálnímu násilí

Samantha je asi nejznámějším sexbotem na světě. Její tvůrce Sergei Santos ji vyvinul s úmyslem vytvořit nejen erotickou pomůcku, ale částečně i partnera a společnici. Kromě sexu samotného (při kterém dokáže simulovat dosažení orgasmu), dokáže také diskutovat o filozofii nebo říkat vtipy.

Její tvůrce nyní přichází s dalším velmi zajímavým vylepšením, kterým je odpor k sexuálnímu násilí. Pokud robot podle čidel zjistí, že je s ním zacházeno příliš hrubě, jednoduše se vypne a přestane komunikovat. Systém umělé inteligence schopný interpretovat chování uživatele a hodnotit jeho agresi navrhl doktor Santos na přání své manželky a byl představen v Life Science centeru v Newcastelu.

Při hrubém zacházení vyzve Samanta uživatele, aby své chování změnil, pokud to neudělá, vypne na určitý čas všechny své systémy. Stane se tak pouhou nespolupracující loutkou místo toho, aby simulovala opravdovou partnerku. Je fakt, že se aktu samotnému nemůže bránit a nijak jej přerušit, avšak jejích chování dokáže upozornit na to, že je něco špatně. Podle svého autora by tak mohl „vychovávat“ své majitele ke zdravějšímu sexuálnímu chování.

Jedním z impulzů pro zavedení tohoto ochranného systému Samanthy byla údajně i situace, kdy na konferenci, které se autor Samanthy společně s ní účastnil, jí obklopil dav lidí, kteří jí začali zkoumat. To systém robota vyděsilo a Santos musel nakonec zvědavce odehnat s důraznou žádostí, ať respektují její osobnost.

Sex s roboty je stále ještě spíš hudbou budoucnosti, protože sexboti jsou příliš drazí, základní model Samanthy stojí 7000 dolarů. V uznávaném časopise British Medical Journal vyšla zajímavá studie, která poukazuje na to, že zatím neexistuje důkaz, že by sex s roboty měl pozitivní vliv na lidský sexuální život. Naopak by se dal označit za škodlivý v tom, že podporuje stereotypní vnímání ženské nebo mužské krásy.

Zdroj: gizmodo.com