Shoda DNA příbuzného pomohla odhalit masového vraha

Genealogické webové stránky měly zásadní podíl na odhalení totožnosti sériového vraha, známého jako Golden State Killer, který se v sedmdesátých a osmdesátých letech dopustil řady vražd a znásilnění. Celkem je mu připisováno 51 znásilnění a 12 vražd mezi lety 1974 a 1986.

Policie měla díky analýzám míst činu k dispozici jeho DNA, nedokázala však dlouhou dobu zjistit, komu konkrétně patří. Pomohla jí až částečná shoda tohoto vzorku se vzorkem, který měla k dispozici internetová genealogická databáze. Policie díky tomu našla příbuzného vraha a na následně na základě přibližné shody bydliště s místy činu odhalila vraha samotného.

Je jím dnes dvaasedmdesátiletý Josef DeAngelo. Po úterním zatčení mu bylo sděleno obvinění z osminásobné vraždy. Celé situaci paradoxně pomohl projekt DNA Doe, který se snaží pomoci rodinám, kterým se ztratil někdo blízký. Pokud police najde mrtvé tělo, které nedokáže identifikovat, uloží záznam jeho DNA. Pokud rodina, někoho pohřešuje, může svůj vzorek DNA do databáze také vložit. Pokud dojde ke shodě, police jí informuje. A právě tento systém poskytl policii důležitou stopu.

Část společnosti vnímá policejní postup, při kterém jeden člen rodiny nevědomky usvědčí jiného jako velmi kontroverzí. Dalším problémem je, že databáze FBI (největší v USA) obsahuje nejen vzorky DNA zločinců, ale i osob, které byli obvinění zproštěny a jsou nevinné. Ačkoliv je případ Josefa DeAngela velmi specifický otevřel diskuzi o tom, zda mít policie volný přístup do databází DNA.

Zdroj: bbc.com